Kako su tri entuzijasta u Splitu okupila svjetsku elitu održivog poslovanja i zelenih tehnologija

0

Za manje od dva tjedna, 1. i 2. lipnja, u splitskom HNK će se održati Green Future konferencija koja će okupiti poslovne ljude, znanstvenike i javne službenike međunarodnog renomea kako bi razmijenili iskustva o zelenoj tranziciji.

S obzirom na istaknute govornike, među kojima su bivša austrijska i aktualna hrvatska ministrica turizma, čelni ljudi banaka, marketinški stručnjaci koji su radili za Facebook i Google, splitski gradonačelnik, ali i predstavnici Glova, Candele te brojnih međunarodnih tvrtki, odlučili smo razgovarati s tri čovjeka koja su organizirala green-tech događaj koji se ne propušta.

Tomislav Buljubašić, Marijan Čipčić i Ognjen Bagatin kažu kako su na ideju došli zbog nedostatka sličnih sadržaja u gradu pod Marjanom:

„Pandemija je zaustavila svaki oblik osobnog umrežavanja pa tako i tehnološke konferencije. 2021. godine svi smo bili umorni od izolacije i željni networkinga, novih poslovnih prilika i upoznavanja s novim tehnološkim trendovima. Stoga smo se odlučili u Splitu organizirati međunarodnu konferenciju s naglaskom na održivosti i zelenim tehnologijama.“ – prisjetio se Marijan.

Tomislav je, kaže, dodao „green prefiks“:

„Zelena tranzicija je iznimno aktualna i nametnula se kao logičan lajtmotiv konferencije. O održivosti se, još uvijek, premalo zna i govori, pogotovo o zelenim tehnologijama i rješenjima pa sam smatrao kako možemo pozicionirati Split u središte svjetskih trendova i doprinijeti društvu općenito.“

Dodaju kako su se Ognjenu Bagatinu odlučili obratiti zbog neizmjerne energije i bogatog poslovnog iskustva.

„Ideja mi se odmah svidjela i brzo se ispostavilo kako nismo pogriješili, jer smo prve sponzore i zainteresirane govornike pronašli u rekordnom roku.“ – poručio je Ognjen, koji je i sam serijski poduzetnik.

Mjesto održavanja, kaže Marijan, nije bilo teško pronaći:

„Htjeli smo HNK, Hrvatski dom, Dioklecijanove podrume, odnosno ekskluzivne lokacije, koje odišu poviješću, kombinirati s modernim tehnologijama o kojima se govori na GFC-u. Tako smo postigli fuziju aktualnog i tradicionalnog, koja je pobrala hvalospjeve nakon prvog izdanja.“

Konferencija će ugostiti više od 40 međunarodnih govornika iz sfere javne uprave, poduzetništva, znanosti i civilnog društva.

„60% EU fondova je vezano zelene tehnologije i tranziciju. To je budućnost za koju se treba pripremiti odmah, neovisno o veličini tvrtke. Veći će benefite i posljedice osjetiti ranije, a manji malo kasnije, ali zelenu tranziciju će svi proći, htjeli sudjelovati ili ne.“ – siguran je Ognjen koji, kao najveću prednost konferencije, ističe povezivanje s ljudima različitih profila:

„Jedna od prošlogodišnjih sudionica mi je rekla kako je upoznala ljude koji su joj pomogli doći do mnogo novih klijenata. To naglašava važnost umrežavanja, a ne škodi, naravno, ni što Split nudi kupanje na Bačvicama i izvrsne prostore za after-partije.“ – dodao je uz smijeh.

Posebno je važno, naglašavaju, što je dio predavača iz javnog sektora, jer se radi o čelnim ljudima, koji su realizirali brojne projekte i EU natječaje, što je jedinstvena prilika za povezivanje različitih sfera društva.

„Još će proći neko vrijeme dok svi ne prihvate zelenu tranziciju kao nužnost koja nema alternativu. Mi ćemo se truditi, unatoč izazovima, konferenciju nastaviti održavati u Splitu te iz godine u godinu potencirati ovu temu, dok ne zaživi među svima nama.“ – zaključio je Tomislav.