Karlović i Ćorić u 2. kolu Australian Opena

0

Nakon Petre Martić, Donne Vekić i Marina Čilića, plasman u drugo kolo teniskog Australian Opena u Melbourneu izborili su i Ivo Karlović i Borna Ćorić.

Jedanaesti nositelj Borna Ćorić došao je u petom pokušaju do svoje prve pobjede u Melbourne Parku. Francuz Jeremy Chardy 2015., Španjolac Albert Ramos-Vinolas 2016., Ukrajinac Alexandr Dolgopolov 2017. i Australac John Millman 2018. To su tenisači koji su Ćorića pobjeđivali u 1. kolu. Chardy je bio 31., Ramos-Vinolas 61., Dolgopolov 69., a Millman tek 122. tenisač svijeta.

Ćorić je frustracije iskalio na Belgijancu Steveu Darcisu (ATP 321.) sa 6:1, 6:4, 6:4 za dva sata igre. U prvom gemu je Borna izvukao 0-40 pa od 1:1 nanizao 5 gemova. Drugi set je riješio breakom u 7. gemu, nakon što je kod 2:2 propustio tri prednosti. U petom gemu trećeg seta Ćorić je oduzeo servis Darcisu bez izgubljenog poena. Sljedeći protivnik bit će mu Mađar Marton Fucsovics.

Ivo Karlović je u svom stilu svladao Poljaka Huberta Hurkacsa. Bilo je 6:7(5), 7:6(5), 7:6(3), 7:6(5). Meč je trajao 3 sata i 10 minuta. U prvom setu nije bilo prilika. Ivo se u tie-breaku vratio s 1:4 na 5:5, kada je izgubio još jedan poen na svom servisu. U drugom setu je Karlović kod 5:5 spasio break-loptu. Otvorio je tie-break s 2:0 i zadržao prednost do kraja.

Ključan je bio treći set. Hurkacs je poveo 5:3, od 15-40 došao do izjednačenja, ali ne i do set-lopte. Karlović je izborio još jednu prednost i izjednačio na 5:5. Četvrti i osmi poen u tie-breaku je Ivo uzeo protiv servisa i poveo 2:1 u setovima. Hurkacs je mogao odvesti meč u peti set, ali kod 5:5 u četvrtom setu nije iskoristio 15-40. Imao je Poljak u tie-breaku 3:0 i 4:2, ali je Karlović nanizao četiri poena i realizirao svoju drugu meč-loptu.

Karlović je omjer pobjeda i poraza u Melbourne Parku izjednačio na 15:15. Najveći uspjeh ostvario je 2010. kad je u 3. kolu nadigrao Ivana Ljubičića, a u osmini finala izgubio od Rafaela Nadala. U četvrtak ga čeka 8. nositelj, Japanac Kei Nishikori. Karlović je dobio prva dva, Nishikori posljednja tri međusobna susreta.

Zagrepčanka s australskom putovnicom Ajla Tomljanović izgubila je od Britanke Johanne Konta sa 6:7(4), 6:2, 6:7(7). Jedna je od prvih „žrtvi” novog pravila na Australian Openu, produženog tie-breaka kod 6:6 u trećem setu. Igra se do 10 poena, Konta je slavila s 10:7 nakon što je 10 od 17 poena otišlo protiv servisa. Ajla se držala do 7:7, kod 7:8 je izgubila oba poena na svom početnom udarcu.

Jedino iznenađenje priredio je Srbin Filip Krajinović pobjedom protiv 17. nositelja Marca Cecchinatoa. Talijan je lako dobio prva dva seta, u četvrtom je servirao za meč i u tie-breaku propustio meč-loptu. Kod tenisačica je Švicarka Timea Bacsinszky ostavila na tri gema 10. igračicu svijeta, Ruskinju Dariju Kasatkinu. Venus Williams je nadigrala Rumunjku Buzarnescu, Shuai Zhang je eliminirala Slovakinju Cibulkovu. U drugo kolo je tako ušlo 28 nositelja i 26 nositeljica.