Nada svladala Mladost u hrvatskom ragbijaškom klasiku

0

Nada je svladala Mladost s 14:10 (0:0) u novom izdanju hrvatskog ragbijaškog derbija koji je, nažalost bez gledatelja, odigran na Starom placu u Splitu.

Obje momčadi su hrabro i odlučno ušle u susret te od prvog do posljednjeg sučevog zvižduka doslovno svake sekunde beskompromisno vodile borbu za svaku stopu travnjaka. Koncentrirale su se na čvrsti posjed lopte te stalnim traženjem i napadanjem slabih točaka u protivničkoj momčadi odnosno nebranjenih dijelova terena. Svaka promjena posjeda iziskivala je utrošak enormne količine energije i brzu transformaciju momčadi iz faze napada u obrambenu formaciju i obrnuto. Obje momčadi su to savršeno radile tijekom cijelog prvog poluvremena. Rezultat toga je neuobičajenih 0:0 nakon 40 minuta igre. I jedna i druga momčad su po jednom, Nada u 5., a Mladost u 25. minuti igre, zaustavljene nadomak linije zgoditka. Pred kraj Duje Plazibat nije realizirao kazneni udarac kojim bi Nada povela. Gosti su u tri navrata mogli pucati kazneni udarac za 3 poena, ali su željeli igrati kako bi nadoknadili 14:30 iz Zagreba prije 20 dana. Tada je kapetan Nade Krešo Čorić s 4 polaganja osigurao Splićanima dodatni bod.

Nada je bolje otvorila i drugo poluvrijeme te polaganjem Ive Perića i pretvaranjem mladog Duje Plazibata povela 7:0. Ulazak igrača s klupe na obje strane omogućio je održavanje visokog ritma igre. Sredinom drugog poluvremena, što je bio slučaj i u prvom dijelu, inicijativu je preuzela Mladost. Ilija Biškić je položio za 7:5, ali je Nik Jurišić promašio pretvaranje. Na ulasku u završnih 10 minuta došlo je do gužve koju je vrlo dobri sudac Hrvoje Bartolić sankcionirao žutim kartonima za dva igrača domaće i jednog gostujuće momčadi. Razdoblje s igračem više na terenu Mladost je iskoristila i preko Dominka povela 10:7. Jurišić ni ovaj put nije pretvorio za dodatna 2 poena.

U samoj završnici susreta Perić je još jednom položio nakon lijepog prodora. Plazibat je pogodio važno pretvaranje za 14:10. Značilo je to da je Mladosti potreban zgoditak za pobjedu, kazneni udarac više nije bio dovoljan. Ušla je Mladost u Nadina 22 metra, ali je domaća obrana izdržala završni nalet gostiju, izbacila loptu u aut nakon čega je Bartolić odsvirao kraj.

Čestitke Nadi na zasluženoj pobjedi. Bili su danas bolji. Mi smo kiksali u završnici kad nam je Perić prošao po krilu. Bila je „muška” utakmica, nažalost bez gledatelja. Mogli smo u prvom poluvremenu pucati nekoliko puta kazneni udarac, ali nakon što nas je Nada pobijedila u Zagrebu, htjeli smo igrati. Tim više u Sinju prije tjedan dana po lošem vremenu nismo odigrali baš dobru predstavu. Danas su uvjeti bili idealni, teren vrhunski. Htjeli smo samo igrati, izjavio je za Radio Dalmaciju trener-igrač Mladosti Nik Jurišić.

Teška. tvrda utakmica. Očekivali smo da će se Mladost dići nakon onog poraza. Znali smo da će biti čvrst protivnik, nismo ni očekivali laganu pobjedu. Ali baš je bilo teško. Prvo poluvrijeme 0:0, ne sjećam se kad sam vidio da ragbijaško poluvrijeme tako završi. Ogromne čestitke mojim momcima, ali čestitke i ragbi klubu Mladost. Šteta što nije bilo gledatelja, sigurno bi uživali u ovoj predstavi, kazao nam je trener Nade Mate Borozan.

U nastavku prvenstva Nadu očekuju još 2, a Mladost jedan susret s momčadi Sinja. Dvije najbolje momčadi će potom na terenu prvoplasirane odigrati finale. Finalna je utakmica uvedena prije 3 sezone, sva tri puta su Mladost i Nada igrali u Zagrebu. Mladost je lani prvi put postala prvak Hrvatske. Gotovo je sasvim sigurno da će ove sezone Nada biti domaćin finala. No za to će Splićanima trebati bar jedna pobjeda protiv čvrstih Sinjana.

Nada: Kordun, Bibić, Perlain, Miletić, Perić 10, Čorić, Kodžić, Jurčević, Vuletić, Duje Plazibat 4, Markić, Ivančić, Vlajčević, Draganić, Antić, Čulić, Bužančić,Tomaš, Šolić, Abramušić, Ivica, Rudić

Mladost: Biškić 5, T. Fišić, Brečić, Stipić, Žunić, Galić, Pavešić, Buljac, D. Fišić, Jurišić, Vlašić, Ivanković, Stojanovski, Buljanović, Perišić, Grman, Jukić, Tukulj, Dominko 5, Batinjanin, Radman.

U „predigri” su djevojke ŽRK Zagreb potvrdile svoju dominaciju ove godine. Nakon što su prije dva tjedna na domaćem terenu osvojile prvenstvo (22:21, 17:7), bile su bolje od Nade i na Starom placu u finalu Kupa Hrvatske (19:7, 14:5).