Obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti

0

Šećerna bolest muči 240 tisuća Hrvata, no mnogi ni ne znaju da su bolesni pa je oboljelih, zapravo, vjeruje se, oko 400 tisuća.

Sjedilački način života i loša prehrana kumuju rastućoj statistici, a sve više obolijevaju djeca. Šećerna bolest u Hrvatskoj šesta je po smrtnosti i od nje godišnje umire 4.000 ljudi.

Klasični simptomi su žeđ, gubitak na težini, pojačano mokrenje ali većina naših bolesnika nema te simptome. Najčešće se šećerna bolest, tip 2, otkrije slučajno, pregledom krvi jer kako kažu, šećer ne boli. To je tihi ubojica. Trebalo bi ići na preglede upućene od liječnika ordinariusa i odrediti koncentraciju glukoze na tašte da bi znali da imamo šećernu bolest, kazala je dr. Tina Tićinović Kurir.

415 milijuna ljudi u svijetu ima dijabetes, do 2040. taj bi broj mogao narasti na 642 milijuna ljudi.

Danas je najčešći uzrok zatajenja bubrega, sljepila, amputacija je upravo šećerna bolest. Kako bi sve to izbjegli bitna je dobra kontrola i regulacija šećera u krvi kod bolesnika koji imaju šećernu bolest, kazala je dr. Tina.

Dr. Ana Puljak, voditeljica Odjela za promicanje zdravlja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo je za RD kazala: Rizični faktori (za tip 2) je genetska sklonost, pretilost i to posebno se naglašava debljina oko struka, žene koje su imali dijabetes u trudnoći, nezdravi način života u smislu smanjene tjelovježbe i neuravnotežena prehrana. Dakle, sve se ovo može izbjeći ako se ponašamo zdravstveno-pozitivno kako mi volimo reći. Dijabetes tipa 2 je znači preventabilan!

Doznati svoj rezultat izuzetno je važno!  Sa šećerom se može normalno živjeti, ako ga na vrijeme otkrije i držite pod kontrolom.