Split: Simpozij “Nikola Visković: pravo – politika – bioetika”

0
Foto: PR

Centar za integrativnu bioetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku i Hrvatsko bioetičko društvo organiziraju simpozij povodom 80. rođendana profesora Nikole Viskovića, pod naslovom “Nikola Visković: pravo – politika – bioetika”. Simpozij će se održati 23. i 24. veljače u Splitu u Sveučilišnoj knjižnici (R. Boškovića 31).
O životu i djelu profesora Viskovića govorit će: Miomir Matulović (Rijeka), Tomislav Nedić (Osijek), Anita Lunić (Split), Damir Pilić (Split), Ante Kuštre (Split), Hrvoje Jurić (Zagreb), Josip Guć (Split), Tomislav Krznar (Zagreb), Suzana Marjanić (Zagreb), Orhan Jašić (Sarajevo). Simpozij je otvoren za javnost.

Primarni je cilj simpozija odavanje počasti ovom istaknutom pravnom teoretičaru, ključnoj figuri hrvatske kritičke ljevice i jednom od bioetičkih pionira na ovim prostorima. Izlagači će se osvrnuti na ključne ideje vezane uz tri navedena područja bogatog Viskovićeva djela. Naime, Visković je mnoge od tih ideja među prvima uvodio u naš znanstveni i javni diskurs, čime je kao malo koji suvremeni intelektualac doprinio hrvatskoj kulturi. Na simpoziju neće biti riječi samo o njegovu pisanom djelu, nego i o njegovu aktivnom zalaganju za promicanje ideja koje je zastupao. Posebno vrijedi istaknuti Viskovićevo zalaganje u okviru Zelene akcije Split, čiju godišnjicu službenog osnivanja (upravo 23. veljače 1989.) također obilježavamo. Ona nam dolazi upravo u vrijeme kad grad Split pogađaju ekološki problemi. Upoznavanje ili podsjećanje njegovih stanovnika s djelovanjem Nikole Viskovića na tom polju može barem donekle potaknuti njihov odgovorniji odnos prema prirodi. Isto vrijedi i za Viskovićev angažman po pitanju ljudskih prava i za zdraviji čovjekov odnos s drugim čovjekom.

Prvi dan simpozija (23. veljače, s početkom u 9.30 sati) sastojat će se od izlaganja u
Sjevernom tornju Sveučilišne knjižnice u Splitu, koja će održati istaknuti teoretičari s navedenih
područja, kao i mladi istraživači koji se izravno ili neizravno bave djelom profesora Viskovića.
Sudjelovanje na tom događaju otvoreno je za javnost.

Drugi dan (24. veljače) rezerviran je za izlet sudionika simpozija na »zelene« lokalitete u Kaštelima. Prvi dio izleta, koji je također otvoren za javnost, sastojat će se od posjeta Staroj maslini u Kaštel Štafiliću (s početkom u 9.45 sati), pored koje će se održati čitanje odabranih dijelova Viskovićeva djela Stablo i čovjek. Nakon toga će sudionici simpozija posjetiti Botanički vrt u Kaštel Lukšiću.