Split svladao Bosnu nakon tri produžetka!

0

Dvoboj bivših europskih košarkaških prvaka opravdao je očekivanja. Split je na Gripama u 6. kolu 2. ABA lige svladao sarajevsku Bosnu sa 107:106 (21:15, 21:21, 19:20, 21:26, 9:9, 9:9, 7:6) nakon tri produžetka!

Split je otvorio utakmicu sa 7:0, pa sa 7:6 otišao na 17:6. Tricom Kneževića tri minute prije kraja druge četvrtine Bosna je nakratko povela, 32:33, a minutu kasnije i Bradford je zabio tricu za 34:36. Filipović je zaključio poluvrijeme tricom za 42:36 u korist Splita. U trećoj četvrtini Split je držao 3-7 poena prednosti, ali se nije uspio značajnije odvojiti. To je konačno napravio zakucavanjem Širka za 70:58 šest i pol minuta prije kraja. Dvije i pol minute do kraja Split je imao 77:67 i napad, a minutu i 8 sekundi do kraja Kalajžić je pogodio prvo slobodno bacanje za 78:70. Pašajlić je pogodio tricu, Scott pogodio samo jedno slobodno bacanje, Pašajlić sva tri, Najev izgubio loptu, a Radukić zabio tricu za 79:79. Marčinković je iz lijevog kuta 11 sekundi prije kraja pogodio tricu za 82:79, ali je s druge strane isto napravio Radukić i ušlo se u prvi produžetak.

Split je otvorio dodatnih 5 minuta vodstvom 88:83 i 90:85, Pašajlić je promašio drugo bacanje, potom i tricu, ali je Bosna još jednim napadačkim skokom došla do nove prilike i Radukić je tricom smanjio na 90:89. Do kraja su ostale 24 sekunde. Najev je promašio drugo bacanje, Walker zakucao za 91:91, a Scott promašio tricu za pobjedu Splita.

Širko je pogodio tricu za 96:93, Pašajlić uzvratio polaganjem i dodatnim slobodnim bacanjem. Šturanović je pogodio oba bacanja za 96:98, bilo je to tek treće vodstvo Bosne, a istjecala je 49. minuta! Scott je izjednačio, pa nakon izgubljene lopte Radukića pogodio oba slobodna bacanja. I Pašajlić je bio siguran s crte slobodnih bacanja, a Scott promašio još jedan dalekometni pokušaj za pobjedu Splita.

Scott je položio uz dodatno bacanje, a Pašajlić odgovorio tricom i polaganjem uz dodatno za četvrtu prednost Bosne, ujedno i najveću – 103:106. Imali su pritom gosti i dva napada, ali je Miković izgubio loptu, a Pašajlić promašio tricu. Špaleta je zakucao, Walker promašio, a Scott postavio konačnih 107:106. Imala je Bosna još jedan pokušaj, ali Radukić nije pogodio…

Ostali su Splićani putem do pobjede bez Najeva, Jukića, Kanaeta i Kalajžića zbog 5 prekršaja, Filipovića i Kedže zbog ozljeda, pa je i Vručinić morao na parket u završne tri minute. Scott je odigrao 43 minute bez prekršaja (a pretrpio ih je 8)!, ubacio je 26 poena uz 9 asistencija, 5 ukradenih lopti, 4 skoka i tek 2 izgubljene lopte! Marčinković je dao 19 uz 5 skokova, 5 asistencija i 4 osvojene lopte. Zapažen je učinak imao i Širko, 14 poena, 9 asistencija, 6 skokova. Bosnu je s 26 poena, 8 skokova, 6 asistencija i 9 pretrpljenih prekršaja (ali i 7 izgubljenih lopti) predvodio Miroslav Pašajlić, Maksim Šturanović imao je impresivnih 22 poena, 12 skokova i 14 pretrpljenih prekršaja, Radukić je upisao 14, Bradford 13 poena, ipak premalo za pobjedu na Gripama.

Čestitam Splitu na pobjedi. Presudila je njihova borbenost. Ne kažem da mi nismo bili borbeni, ali su oni u ključnim trenucima u posljednjem produžetku bili malo čistije glave. Mi nismo riješili zadnjih 4-5 napada. Čestitam im na fer i korektnoj borbi. Bilo je baš do posljednje kapi znoja, rekao je Miroslav Pašajlić.

Većim dijelom utakmice Split je bolje igrao i zaslužio pobjedu. Mi smo bili usporeni, pogotovo na početku utakmice i dijelu treće četvrtine. To su posljedice iz ranijih susreta i putovanja koja su se nagomilala. Moram isto tako istaknuti da sam ponosan i čestitati svojim momcima na borbenosti i zalaganju kroz svih 55 minuta. Taj zadnji šut je mogao ući ili ne, nije ušao, Split je zasluženo dobio, a mi idemo dalje, kazao je trener Bosne Aleksandar Damjanović.

Jako teška utakmica. Na kraju nas je izvukla borbenost, na što možemo biti ponosni jer već nekoliko puta izvlačimo utakmice u produžecima. Bilo je puno grešaka, falivenih zicera i otvorenih šansi, ali smo to kompenzirali borbenošću. Hvala i publici što nam je dala dodatni impuls na kraju, istaknuo je centar Splita Filip Najev.

Teška utakmica, čestitke svima na terenu, a bilo je iznimno teško i voditi ovo s klupe. Bilo je puno tenzija i emocija. Nekoliko puta mogli smo završiti utakmicu, ali nam je sreća okrenula leđa. No ne treba se vaditi samo na sreću. Morali smo u nekim situacijama biti pametniji. Pobijedilo je srce. Čestitam svojim momcima, za dva dana imamo novu utakmicu, Alkar dolazi na Gripe i najvažnije je da se brzo oporavimo. Filipović se žalio na udarac u glavu, počelo mu se vrtjeti u glavi, a Kedžo je osjetio list. Zato njih dvojica nisu igrala u završnici utakmice. Promašili smo puno zicera i kontri, na tome moramo raditi. Kad dođemo na nivo koji je veći od hrvatske lige onda su naše slabosti vidljive, zaključio je trener Splita Ivica Skelin.