Split završio sezonu tijesnim porazom od Cibone u Zagrebu

0

Košarkaši Cibone trokorakom su ušli u finale prvenstva Hrvatske. Nakon 89:82 u Zagrebu i 88:66 u Splitu, u trećoj su utakmici polufinala u Zagrebu slavili s 83:78 (17:20, 22:21, 18:17, 26:20).

U prvoj četvrtini momčadi su se izmjenjivale u vodstvu. Drugu četvrtinu otvorio je Bruno Rebić s dvije kontre za prednost Splita 24:17. Nedugo zatim Marčinković je zakucao za 31:23. Nakon trice Gabrića i slobodnog bacanja Runjića Split je u 17. minuti imao 39:27. Cibona je završnicu prvog poluvremena dobila s 12:2 i primakla se na 41:39.

Treća četvrtina protekla je u izjednačenoj igri. U posljednjoj četvrtini Split je, kao i u prvoj utakmici polufinalne serije, promašio nekoliko otvorenih šuteva. Stao je i skok pa je Cibona serijom 8:0 došla do svoje najveće prednosti, 65:58. Ipak, Cobbins je pogodio iz daljine, Novačić laktom u vrat Vrgoča zaradio nesportski faul, a Veljačić zabio daleku tricu i Split je poveo 67:66.

Imali su pritom Splićani i napad, ali ga nisu iskoristili. Cibona je uzvratila s 5 poena zardom. Kedžo je tricom s desnog krila vratio nadu Splitu, a nakon prodora Rogića uzvratio s još dva poena za 73:72. Bundović je pogodio jedno bacanje, Kedžo promašio izjednačenje, a Veljačićev pas za Marčinkovića presjekao je Bundović. Isti je igrač minutu i pol prije kraja pogodio oba slobodna bacanja za prednost Cibone 76:72. Veljačić je izgubio još jednu loptu, Bundović pogodio još dva bacanja i priči je bio kraj. Zakucao je, doduše, Cobbins 18 sekundi prije kraja i smanjio na 78:76. Ali suci su nakon pregleda snimke Gabriću svirali namjeran faul.

Najefikasniji kod Cibone bili su Filip Bundović s 24, Marko Ljubičić s 13 i Roko Rogić s 12 poena. Za Split je Marčinković ubacio 20, Cobbins (uz 9 skokova) i Kedžo po 11, a Veljačić 10 poena. Iako bez reprezentativca Mate Kalajžića, Split je bio vrlo blizu pobjede i povratka polufinalne serije na Gripe. Ipak, Cibona je s 3:0 u pobjedama došla do šestog uzastopnog finala. Prošlih pet je izgubila od Cedevite.