U Hrvatskoj 27 novih bolesnika

0
Foto: hzjz.hr

Ukupan broj zaraženih je 1908. Preminula je 48. osoba, žena u dobi od 88 godina. Raste broj oporavljenih, već ih je 801.

57. dan od pojave novog koronavirusa u Hrvatskoj imamo novih 27 dijagnosticiranih bolesnika, ukupno 1908. Napravljeno je 26274 testiranja, od čega jučer 664. Udio pozitivnih je 7,26%. Prosječna dob je 50,68 godina. Žena je 52,8%, muškaraca 47,2%. Preminula je bolesnica u KB Dubrava u Zagrebu, 1932. godište sa značajnim kroničnim bolestima. 18 oboljelih je na respiratoru, 317 ih se liječi u bolnicama, 7 manje nego jučer, a 742 kući. Oporavljenih od koronavirusa je 801, što je 30 više nego jučer. Preminulih je 48, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.

Još jednom želim naglasiti da se podaci na nivou Republike Hrvatske analiziraju i objedinjuju u 12.45. Ti podaci nam dolaze iz svih zdravstvenih ustanova koje liječe ove bolesnike, iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, te iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Imamo određeno vrijeme za analizu i te objedinjene podatke predstavljamo na konferenciji za medije u 14 sati. Lokalni Stožeri imaju svoja 24-satna razdoblja. Nekima je do od 10 do 10, nekima od 16 do 16. Ta razlika u broju se odnosi na te različite periode. Od početka želimo biti transparentni, točni i egzaktni, pojasnio je Beroš.

Što se tiče Doma u Splitu, izvještaj još nije definitivno gotov. Župan Boban ne može imati podatke jer ih nemam ni ja. Očekujemo završenje tog procesa i donošenje odluka u rokovima koje smo naveli ranije, dakle – sutra, potvrdio je Beroš.

Na razini EU je usklađena zabrana prijelaska granice. Spajanje obitelji je jedan od izuzetaka, granična policija omogućuje da se obitelji spoje. Ima još nekih izuzetaka kada se granica može prijeći. Što se tiče svetih misa, Vlada radi na izlaznoj strategiji popuštanja mjera. Taj posao bi trebao biti ovaj tjedan gotov, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite RH Davor Božinović. Upitan je za mogućnost održavanja misa u crkvama.

Na pitanje ću Vam dati načelan odgovor. Vlada i svi resorni ministri rade na izlaznoj strategiji popuštanja mjera. Kad taj posao bude gotov, a trebao bi biti ovaj tjedan, onda ćemo moći konkretnije govoritii o tome. Više-manje svaka djelatnost uključuje situaciju koja se treba tretirati sa strane epidemioloških uvjeta. Važno nam je da, kad budemo krenuli u popuštanja, sve bude dobro usklađeno. S potrebama raznih dionika u društvu, uključujući gospodarstvo, s jedne, te s procjenom epidemiološkog rizika s druge strane. Izaći ćemo s cjelovitom strategijom, a onda će se u tim odlukama i mjerama popuštanja pronaći svi pojedini dionici. Prioritete će postaviti Vlada na temelju mišljenja koje će dati epidemiolozi, odgovorio je Božinović. Na poruku Predsjednika Republike Zorana Milanovića da odluke treba donositi politika, a ne struka, te da se trebamo što prije vratiti normalnom životu, Božinović je kazao:

To je na tragu ovoga što sam maloprije kazao. Sve odluke su donesene na preporuku struke, a donijela ih je politika. Stožer je operativno tijelo Vlade, ne vidim tu nikakvu razliku. Radimo na tom tragu. Procjenjujemo epidemiološki rizik svake mjere, idemo u smjeru popuštanja. Vlada je ta koja donosi odluke i rukovodi procesom od prvog dana, zaključio je Božinović.

Na pitanje o ugostiteljima koji su već nabavili pleksiglas, Božinović je ustvrdio kako ovo nije situacija koja će proći tako brzo. Preporučujemo svima da se probaju organizirati na način koji odgovara onome što su preporuke epidemiološke struke. Ova situacija će potrajati. Svako ulaganje koje povećava sigurnost i smanjuje brzinu širenja virusa, bez obzira na koju djelatnost se osvrtali, je dobrodošla, kazao je.

Rekli smo da bi se broj kroz 5-7 dana trebao kontinuirano smanjivati, ali bitan je trend. Imamo kraće vrijeme blagi silazni trend. Manje oscilacije nisu toliko bitne, bitno je da u petodnevnim prosjecima linija broja novooboljelih lagano pada. Taj pad je još uvijek blagi, nadamo se da će biti i veći. Epidemiološku situaciju ne procjenjujemo samo na temelju tog kontinuiranog pada broja oboljelih, razmatramo čitav niz parametara. Moguće je popustiti u nekim mjerama zabrane koje smo zbog porasta broja oboljelih donijeli od 18-25.3. Sve daljnje odluke koje će donositi Vlada u suglasnosti s Kriznim stožerom ovise o epidemiološkoj situaciji koju ćemo pažljivo procijeniti i napraviti procjenu rizika. Ne mogu odgovoriti na pitanje o otvaranju škola i fakulteta. Online nastava ide dobro, i sam predajem na fakultetu. Nema prepreka da se akademska godina tako završi, rekao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.

Petnaest tisuća pomoraca čeka ukrcaj na brodove. Uvjetuje im se negativan rezultat PCR testa. Moramo to pažljivo razmotriti. Imamo ograničen broj testova, moramo dio osigurati za javni zdravstveni sustav u slučaju bilo kakve izvanredne situacije. Postoji interes nekoliko privatnih laboratorija za obavljanje testiranja. Na razini Kriznog stožera, Infektivne klinike dr. Fran Mihaljević i HZJZ-a dogovorit ćemo da se otvori neki privatni laboratorij. Nećemo sprječavati da naši pomorci koji se trebaju ukrcati na brod obave takav test u privatnom laboratoriju ako je on zadovoljavajuće kvalitete, kazao je Capak.

Negativnost na PCR testu ne znači da se kroz nekoliko dana ne može razviti pozitivnost. Taj test vrijedi određeno kraće vrijeme, maksimalno 48 sati, pa treba biti oprezan. Druga mogućnost su serološki testovi koje ćemo uskoro uvesti. Određena razina antitijela bila bi dokaz da je osoba preboljela koronavirus i da će određeno vrijeme biti imuna. Ne znamo točno koliko dugo. Postoji mogućnost da temeljem antitijela u krvi netko može dobiti potvrdu da je prebolio bolest i da je u tom trenutku imun, pojasnio je Capak.