Zadar dobio Cedevitu u Zagrebu i izborio majstoricu!

0

Zadar je pobijedio Cedevitu u Zagrebu i izjednačio omjer u pobjedama na 2:2 u polufinalu košarkaškog prvenstva Hrvatske. S kim će Cibona igrati finale odlučit će majstorica na Višnjiku!

Zadar je priredio senzaciju i slavio s 84:78 (24:18, 20:24, 18:17, 22:19). Malo tko se, osim Ante Nazora, njegovih igrača i, naravno, Tornada, mogao nadati da će Zadar još biti u ovoj sezoni nakon što je Cedevita prije tjedan dana s čak 96:57 povela 2:0 u seriji do tri pobjede. Ali Zadar je već izveo “Povratak otpisanih” u ABA ligi i izborio ostanak, a sad je načinio podvig i u domaćem prvenstvu. Potpuno zasluženo, jer Cedevita osim nekoliko kratkih bljeskova nije opravdala status favorita.

Zadar je u prvoj četvrtini imao 7:2 i 22:16, a u drugoj nekoliko puta 7-8 poena prednosti. Na odmor se otišlo s minimalnim vodstvom gostiju, 44:42. Na početku treće četvrtine, kod 66:62 za Zadar, Cedevita je napravila seriju 13:2 i došla do svoje najveće prednosti na utakmici, 55:48. Zadar je odgovorio s 11 poena zaredom za 59:55! U posljednjoj je četvrtini Cedevita opet nakratko povela, 63:62. Zadrani su odgovorili s 11 poena zaredom. U međuvremenu su kod 68:62 propustili tri napada, a Brzoja kod 69:62 promašio drugo slobodno bacanje. Četiri pune minute domaća je momčad ostala bez ijednog poena. Dvije minute prije kraja Zadar je imao 78:65 i loptu, tu prednost nije mogao ispustiti. Bošnjak je 23 sekunde prije kraja tricom smanjio na 82:78, a Žorić s druge strane slobodnim bacanjima zaključio priču.

Zadar je imao više raspoloženih igrača, ali ključno je bilo to što je pokazao puno više momčadskog duha. Luka Žorić je ubacio 18 poena, Lovre Bašić 17, a po 13 Vladimir Dašić (uz 13 skokova) i Luka Božić (8 skokova, doduše i 9 izgubljenih lopti). Za Cedevitu je Jacob Pullen ubacio 16, Andrija Stipanović 14, a Domagoj Bošnjak 13 poena. Zadar je i nadskakao Cedevitu (42-33) čime je kompenzirao čak 16 izgubljenih lopti, dvostruko više od domaćina.