Burić i Maloča preporodili Greuther Fürth

0

Pobjedom u gostima protiv vodećeg Nürnberga, Greuther Fürth je pod vodstvom bivšeg trenera Hajduka Damira Burića, kojem je standardni prvotimac i bivši kapetan splitskih Bilih Mario Maloča, isplivao iz zone ispadanja.

Greuther Fürth je u prvom poluvremenu sačuvao mrežu, a u četvrtoj minuti nastavka poveo golom Khaleda Nareya. Maloča je prebacio loptu na lijevu stranu do Witteka koji je s centra nabacio na rub kaznenog prostora. Narey je glavom spustio loptu i iz okreta volejem od tla pogodio donji lijevi kut vratara Bredlowa. U 64. minuti čisti zicer promašio je Hilbert, nakon akcije Witteka i Nareya bio je sam na 11 metara, ali je pucao visoko preko domaćeg gola. Bredlow je u 87. minuti spriječio rješenje utakmice kad je u razmaku od nekoliko sekundi odbio udarce Ayciceka i Steiningera, dvojice igrača koje je Burić uveo s klupe. Ali bio je nemoćan u 2. minuti sudačke nadoknade. Albanac Jurgen Gjasula napamet je ispucao loptu preko centra, a Daniel Steininger došao do nje u duelu s Eduardom Löwenom i s 14 metara, iskosa s desne strane, zakucao je u bliže rašlje za konačnih 0:2. Mario Maloča je, kao i obično, kvalitetno odradio svih 90 minuta na poziciji stopera.

Maloča je u ljeto 2015. iz Hajduka prešao u poljsku Lechiju Gdansk, koja ga je prošlog ljeta posudila Greuther Fürthu. U prvenstvu je odigrao 22 utakmice (u 25 kola) uz jedan pogodak i pet žutih kartona, a u svakoj od njih je na terenu proveo svih 90 minuta.

Burić je u rujnu preuzeo Greuther Fürth nakon 8 mjeseci rada u austrijskom prvoligašu Admiri. Prihvatio je izazov spašavanja nekadašnjeg prvoligaša (2012/13), ali i trostrukog prvaka Njemačke iz predratnog razdoblja (1914, 1926, 1929), te pobjednika Intertoto kupa (1969).

Pedeset trogodišnji stručnjak s otoka Šolte s Admirom je u 23 prvenstvene utakmice osvojio 32 boda, a s Greuther Fürthom u 20 utakmica 29 bodova. Momčad koja je nakon 5 kola bila prikovana za dno s tek jednim bodom na kontu Burić je digao i s tri pobjede u posljednja četiri kola uz jedan remi (kod drugoplasirane Fortune u Dusseldorfu!) izvukao iz zone ispadanja. Greuther Fürth je s 39 bodova na 13. mjestu, s tri boda više od Bochuma, 4 od Darmstadta i 6 od Kaiserslauterna koji su u zoni ispadanja. A Greuther Fürth za tjedan dana dočekuje upravo posljednjeplasirani Kaiserslautern, što je prilika za novi iskorak. Sada se ni visoko 5. mjesto, koje je 6 bodova daleko, ne čini nedostižnim, ali glavni cilj ostaje osiguranje ostanka u 2. Bundesligi.