Da smo trebali dobili bi Poljsku s 20 razlike

0

Gost u Štoperici Radio Dalmacije bio je Petar Metličić, legendarni kapetan zlatne generacije a danas trener hrvatske muške rukometne reprezentacije koja je na Europskom prvenstvu u Poljskoj osvojila brončanu medalju.

Petre, o čemu je ste razmišljali uoči odlaska u Poljsku, koji su bili ciljevi ? Zadnju pripremnu utakmicu Hrvatska je odigrala jako loše, minus 15 protiv Slovenije u Kopru.

To je bilo prvo natjecanje pod vodstvom Željka Babića i mene i bilo je teško očekivati neka čuda. Imali smo velikih problema tijekom priprema koje su trajale samo 20 dana. Kopljar je došao nezaliječen, Duvnjak umoran i nisu s nama trenirali dosta vremena. Ostatak momčadi je dao sve od sebe, trudili su se, osjetio se jedan dobar duh i dobra atmosfera. Ono što smo željeli je da promoviramo neke mlade igrače, da igramo dobro ali što se tiče rezultata nismo previše razmišljali. Nikakvog opterećenja nije bilo, kazao je Petar metličić.

Kako objašnjavate utakmicu protiv Poljske kada nam je za polufinale trebala pobjeda od 11 i više golova razlilke. Završilo je 37:23, a u 47 minuti smo imali nevjerojatnih plus 17 ? Kako je to moguće?

Ja sam dugo u sportu i odigrao sam puno utakmica ali takvu ludnicu nikada nisam vidio. To je nešto što će ostati upamćeno ne samo u našem sportu nego općenito. Ni dan danas ne znamo što smo napravili, što se desilo i kako ali činjenica je da smo odigrali jednu prefektnu utakmicu za razliku od protivnika koji je bio ispod svakog kriterija. Dobiti Poljsku pred 15 000 gledatelja, dvorana gori a mi odigramo tako hladnokrvno. Čini mi se da nam je trebala pobjeda od 20 razlike da bi došli do nje. Nevjerojatno. To što se njima dogodilo u prvih deset minuta drugog poluvremena je neshvatljivo, totalno su se raspali.

Kako ste se snašli u novoj ulozi, trenera reprezentacije ?

Mislim da smo sastavili jedan dobar stožer od ljudi koji se dobro poznaj, ljudi od povjerenja, igrali smo zajedno i nismo očekivali da će biti tako dobro na prvom natjecanju. Promijenili smo neke stvari, igrali smo dosta brzo i kvalitetno u napadu, vratili smo obranu 5-1, prije smo igrali 6-0, dosta sporo i statično. Igrači su nas prihvatili dobro, slušali su naše savjete i ono što je vrlo važno bili su gladni uspjeha.

Već početkom travnju održava se kvalifikacijski turnir za OI u Rio de Janeiru. Hrvatski rukometni savez je istakao kandidaturu za organizaciju turnira. Igralo bi se u Spaladium Areni ali kanidat je i Bahrenin.

Nemamo vremena da proslavimo ovu medalju. Kvalifikacije su jako bitne i gdje god da se budu igrale čeka nas težak posao. U skupini su Danska, Norveška i Bahrein. Najveći problem će biti pripreme, opet premalo vremena. Nakon što se okupimo za tri dana već igramo. Težak turnir ali nama je najvažnije da svi igrači dođu zdravi i to nam je prvi uvjet da izborimo Olimpijske igre, kazao je Metličić za Radio Dalmaciju.