Dvije osobe preminule, osam novooboljelih, od sutra se ukida mjera zabrane okupljanja na javnim mjestima

0
Foto: pixabay

U posljednja 24 sata u Hrvatskoj su dvije osobe preminule, a osam je novooboljelih.

Preminule su osobe u Splitu i Zagrebu.

Ukupno je u Hrvatskoj 2096 slučajeva. Oporavljenih je 1489.

Od 8 novooboljelih, dvije su s područja Grada Zagreba koje su obiteljski kontakti, Iz OBŽ imamo tri osobe koje su u istoj obitelji, iz Splita jednu medicinsku sestru i u Virovitici uvezeni slučajevi iz Njemačke.

Ministar i načelnik SCZ Davor Božinović zahvalio se novinarima prigodom današnjeg Dana slobode medija: ‘Predstavnicima medija se želim zahvaliti za sve. Radite sjajan posao.’

Dr Alemka Markotić: “S kliničke strane idemo jako dobro, Pula nema niti jednog u bolnici, svi su ozdravili. Vidjeli ste snimke kako je za one koji su završili u bolnici situacija strašna. Dobri brojevi mogu se brzo pokvariti, ili ih možemo dovesti do nule i biti zadovoljni i uživati u ljetu.

Božinović o tome hoće li se produžiti mjere koje sutra ističu?

“Vjerojatno ćemo dopustiti otvaranje dječjih igrališta, što se tiče rekracije, epidemiološka služba će dati još svoje mišljenje, razmatramo da dopustimo veći broj ljudi na vjenčanjima i pogrebima. Odluku o zabrani zadržavanja na javnim mjestima, okupljanja na javnim mjestima, nemamo namjeru zadržavati.”

Dr Krunoslav Capak odgovorio je na pitanje je li se zakasnilo s preporukama i protokolima u domovima?

“Mi smo prve preporuke donijeli puno prije nego je virus ušao u domove za starije. Ovo za testiranje treba gledati u kontekstu toga da je svegha 10 posto potrebe se može proizvesti. Mi smo naravno kako smo imali nove informacije, mi smo to nastojali svaki put primijeniti. Mi smo testirali kad god je postojala sumnja, kad je po definiciji to bilo potrebno. Kasnije smo proširili definiciju, a sad testiramo čak i iznad prosjeka da bismo zaštitili ljude u domovima i da nam se ne dogodi slučajno ono što se događa vani”

Upitan je da usporei kazališta i crkve, zašto je jednima dozvoljeno, a drugima ne prema epidemiološkim razlozima: “Nitko nikad nije rekao da je misa epidemiološki prihvatljivija od kazališta. To nikad nitko nije tvrdio. Ako jesam, ja se ispričavam. Mi vodimo brigu da treba uvesti kulturne događaje, dokaz tome je da smo o tome danas vrlo široko razgovarali, svakako ćemo to napraviti, ali od početa govorimo, popuštamo u fazama, oprezno. Nešto je trebalo bit drug, nešto četvrto. Prioritete su određivala ministarstva i vlada. Mi za sve mozemo napraviti epidemiološke preporuke.”

Ni danas pressica nije prošla bez pitanja o Domu za starije i nemoćne u Vukovarskoj ulici u Splitu: Ako je kriv virus, kako je onda takav scenarij izbjegnut u drugim domovima?

“U raznim županijama imamo različite brojeve. Nije moguće dati jednostavan odgovor…  Okolnost da je neka djelatnica bila u nekoj trgovini i dobila virus mogla se dogoditi bilo gdje… Žao nam je što se to dogodilo.

Svi mi sad imamo naknadnu pamet i ona nam je puno pomogla, mešutim u tim inicijalnim uvjetima mi nismo imali nekakav recept, mi smo u hodu razrađivali tu strategiju, sjećate se da smo počeli nakon izuma tog testa u Berlinu počeli primjenjivati ga u Hrvatskoj. Sa sadašnjeg aspekta može se to pitati”, rekao je ministar Vili Beroš.