Federer i deveti put bolji od Čilića

0

Švicarac Roger Federer je 6. put osvojio teniski Australian Open. Za rekordni 20. trofej na Grand Slam turnirima i ukupno 96. u karijeri pobijedio je Marina Čilića sa 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1 za 3 sata i 7 minuta igre. Bio im je to 10. međusobni susret i deveta pobjeda Federera.

Federer je puno bolje otvorio meč, poveo 4:0, Čilić je u ta četiri gema osvojio samo četiri poena, kao da je dvadesetak minuta zakasnio na finale. Od tog trenutka je meč zapravo bio ravnopravan. Čilić je u drugom setu imao 1:0 i 15-40, nakon toga je i Federer imao tri prilike da opet Marinu uzme servis, kod 1:1, 2:2 i 4:4. Kod 5:4 je Čilić imao set-loptu, ali se Švicarac izvukao. U tie-breaku je Federer kod 2:2 osvojio poen sjajnim bekendom, a potom i forhendom. Ali Marin je odmah uzvratio najboljim forhend reternom u meču. Novi udarac Federeru Čilić je zadao kod 5:4, izborio je dvije set lopte. Federer je sjajnim servisom spasio prvu, ali je Čilić dobro odservirao, forhendom izašao na mrežu i pogodio smeš za 1:1 u setovima.

Tako je nakon sata i pol finale s “best of 5” svedeno na “best of 3” seta. Čilić je kod 2:3 upao u problem, Federer je izborio 0-40 i realizirao drugu priliku. Federer je igrao kao švicarski sat, a ne kao švicarski sir. U njegovom nastupu nije bilo rupe koju bi Čilić mogao iskoristiti. Marin je u prvom gemu četvrtog seta izgubio servis, iako je otvorio gem s 30-0. Federer je sa sedam poena zaredom stekao veliku prednost. Imao je i loptu za 3:0, kojom je mogao sasvim prelomiti meč. Nije to iskoristio i Čilić se vratio na 3:3. Prvi put je oduzeo servis Federeru, i to bez gubitka poena! Kod 3:3 je Federer imao break-loptu, kod 4:3 Čilić 15-40, da bi nakon velike borbe i tri izjednačenja ipak poveo 5:3 i nakon dva i pol sata igre s pet gemova zaredom izborio peti set.

U prvom gemu petog seta Čilić je imao dvije break-lopte, a u drugom gemu je izgubio servis. U trećem je došao do izjednačenja, ali ne i do break-lopte. Kod 4:1 Federer je došao do 15-40, a Čilić poslao forhend u mrežu. Federer je bez izgubljenog poena odservirao za meč.

Čiliću je ovo bio treći finale na Grand Slam turnirima. 2014. je osvojio US Open kada je u polufinalu jedini put u karijeri pobijedio Federera, od kojeg je lani u tri seta uz velike probleme sa žuljevima izgubio finale Wimbledona. Od ponedjeljka će Čilić doći na 3. mjesto ATP ljestvice, iza Rafaela Nadala i Rogera Federera, te nakon Gorana Ivaniševića i Ivana Ljubičića postati treći Hrvat u Top 3 svjetskog tenisa.