Federer osvojio Australian Open!

0

Švicarac Roger Federer u pet je setova svladao Španjolca Rafaela Nadala i tako peti put u karijeri osvojio Australian Open u Melbourneu.

Federeru je to rekordni 18. trofej na Grand Slam turnirima dok je Nadal ostao na 14, koliko ima i Pete Sampras. Federer je usto postao i prvi igrač u povijesti s pet ili više naslova na tri različita Grand Slam turnira (Wimbledon 7, US Open 5, Roland Garros 1). Nadal i dalje vodi u međusobnim susretima, 23-12, na Grand Slam turnirima, 9-3, u Grand Slam finalima, 6-3, te u Melbourneu, 3-1. Federer je 7 godina čekao na peti naslov na Australian Openu, što je najveća pauza između dva slavlja Down Under u Open eri tenisa (od 1968.). Premijom od 2.8 milijuna dolara, Federer je prešao granicu od 100 milijuna dolara zarade od turnirskih nagrada. Ovo mu je 89. trofej u karijeri.

Federer je nakon 3 sata i 40 minuta igra u svom stotom meču u Melbourneu slavio sa 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3. Prvi je set riješio breakom kod 3:3. Drugi je Nadal otvorio s 4:0, izgubio servis, pa sljedeća dva gema na servisu osvojio bez izgubljenog poena. Na početku 3. seta, Federer je spasio tri break-lopte pa poveo 3:0. Propustio je tri prilike za 4:0, ali je breakom za 5:1 riješio set iako je Nadal u zadnjem gemu imao dvije prilike za povratak bar jednog izgubljenog servisa. Španjolac je u 4. setu otišao s 1:1 na 4:1, imao je i loptu za 5:1. Kao i u drugom setu, u zadnja dva servis gema nije ispustio ni poen. Nadal je u petom setu poveo 2:0 i 3:1, u međuvremenu je Federer propustio četiri break-lopte. No Švicarac je odgovorio s pet gemova zaredom za veliku pobjedu. Nadal je imao loptu za 4:2, a velika se borba vodila i u posljednja dva gema. Federer je imao 0-40 i prednost, Nadal je dva puta izjednačio, ali je izgubio sljedeća dva poena. Federer je na servisu za meč izvukao 15-40 i realizirao drugu meč-loptu za veliko slavlje u Rod Laver Areni.

Ivan Dodig i Indijka Sania Mirza izgubili su finale mješovitih parova od Amerikanke Abigail Spears i Kolumbijca Juan-Sebastiana Cabala s 2:6, 4:6.