Hrvatska pobijedila i Litvu

0

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija osvojila je prvo mjesto na pripremnom turniru u Orleansu. Nakon domaćina Francuske, pala je i Litva.

Izabranici Ace Petrovića slavili su s 82:80 (25:20, 20:18, 17:20, 20:22) u utakmici u kojoj je jedino izjednačenje bilo 2:2. Litva nijednom nije povela, a na kraju je mogla pobijediti ili barem odvesti utakmicu u produžetak!

Hrvatska je u 9. minuti povela 21:13, u 12. se Litva primakla na 26:23, na što su Ramljak i Bender odgovorili serijom od 7 poena za prvu dvoznamenkastu prednost, 33:23 u 13. minuti. Na odmor se otišlo s 45:38, a nastavak je Hrvatska otvorila tricom Šarića i dvicom Planinića za + 12. Trica Bogdanovića i polaganje Šarića donijeli su velikih 55:40 u 23. minuti. Vratila se nakratko Litva sa 6 uzastopnih poena na jednoznamenkasti zaostatak, a minutu i pol do kraja treće četvrtine primakla na 5 razlike, 59:54.

U posljednjih 10 minuta ušlo se sa 62:58. Pet i pol minuta prije kraja Litva je došla na samo poen zaostatka, 67:66. Šarić je pogodio dvicu, a Bogdanović tricu za 72:66. Tricom Maciulisa i dvicom Kalnietisa Litva je opet zaprijetila, 74:73, dvije minute i 44 sekunde prije kraja. Petrović je pozvao minutu odmora, Bogdanović pogodio dva slobodna bacanja, a istom je mjerom uzvratio Valanciunas. Šarić je pogodio za 78:75, Ramljak presjekao Kalnietisovu loptu, a Bogdanović asistirao Šariću za tricu i 81:75 na ulazu u zadnju minutu. Kuzminskas po treći put vraća Litvu na minus jedan, dvicom i tricom unutar 17 sekundi. U međuvremenu je Šarić izgubio loptu. Nakon nove minute odmora, 16 sekundi prije kraja, Simon je izgubio loptu, Kalnietis promašio tricu, Popović realizirao samo drugo slobodno bacanje, a Maciulis tri sekunde prije kraja promašio tricu. Loptu je uhvatio Valanciunas, na kojem je Šarić napravio prekršaj, no ovaj je, srećom, promašio prvo, a potom i drugo slobodno bacanje.

Igrač utakmice bio je Dario Šarić s 28 poena i 9 skokova. Bojan Bogdanović upisao je 21 poen, a Kruno Simon 9. Litvu je predvodio Kuzminskas koji je ubacio 21 koš.