Hrvatska prvak!

0

Hrvatska ragbi 7 reprezentacija osvojila je Europsko prvenstvo Konferencije 1 u bugarskom Burgasu i tako ušla u viši rang natjecanja.

Hrvatska je u subotu odigrala četiri utakmice u skupini. Pobijedila je Tursku 17:7, izgubila od Luksemburga sa 7:15, pa s dvije pobjede, nad Norveškom s 19:7 i domaćinom Bugarskom u izravnom dvoboju za 2. mjesto s 24:14 izborila polufinale.

U nedjelju je Hrvatska sa 17:5 svladala Mađarsku, koja je u drugoj skupini bila najbolja s četiri pobjede bez poraza i razlikom poena 84:24. Kako je Luksemburg bio uvjerljiv protiv Srbije, 36:7, uslijedio je još jedan dvoboj s Luksemburžanima. Iako su i jedni i drugi plasmanom u finale osigurali nastup u višem rangu natjecanja, izabranici Vlade Ursića nisu propustili priliku za revanš zbog poraza u skupini. Predvođeni Vedranom Antićem, Nikom Jurišićem i Lukom Lerotićem, rano su poveli, dozvolili odmah Luksemburgu izjednačenje na 7:7, a potom pregazili protivnike za uvjerljivih 45:14.

Najboljim pojedincem turnira proglašen je kapetan Hrvatske Vedran Antić, koji je tako trijumfalno okončao svoju 13 godina dugu karijeru u “sedmici”.

Europsko prvenstvo u ragbiju 7 (olimpijska inačica s po 7 igrača u polju, utakmice traju 2 puta 7, finale 2 puta 10 minuta, za razliku od “klasičnog” ragbija s po 15 igrača u polju i 2 puta 40 minuta), podijeljeno je u četiri jakosna razreda – Grand Prix Series s 12 najboljih, Trophy (gdje će Hrvatska igrati sljedeće sezone) s također 12 momčadi, Conference 1 s 10 i Conference 2 s 8 momčadi. U Grand Prix Series i Trophy divizijama igraju se po dva turnira nakon kojih se definira konačni poredak. U sljedećem izdanju Hrvatska za glavni cilj ima plasman među prvih 10 i zadržavanje statusa. Prvo mjesto koje vodi među elitnih 12 momčadi Europe objektivno je teško dostižno.