Marin Čilić i Mate Pavić u finalu Australian Opena!

0

Pola godine nakon Wimbledona, Marin Čilić i Mate Pavić ušli su i u finale Australian Opena! I Čilić u pojedinačnoj konkurenciji i Pavić u paru s Austrijancem Oliverom Marachom djeluju impresivno, a Pavić je s Kanađankom Gabrielom Dabrowski ušao i u polufinale mješovitih parova.

Pobjednik US Opena iz 2014. i lanjski finalist Wimbledona, Čilić je za 2 sata i 20 minuta igre bio bolji od Britanca Kylea Edmunda sa 6:2, 7:6(4), 6:2 i nakon što je 2010. u polufinalu izgubio od Andya Murraya postao prvi Hrvat u pojedinačnom seniorskom finalu Australian Opena (pamtimo trijumfe Mirjane Lučić i Jelene Kostanić u juniorskoj konkurenciji, a Lučić je i danas najmlađa seniorska pobjednica Australian Opena, u paru s Martinom Hingis 1998., s nepunih 16 godina).

Čilić je u prvom gemu meča izvukao 15-40, pa od 2:2 nanizao pet gemova. U drugom setu je propustio loptu za 3:1, jedinu priliku u cijelom setu. Prvih 6 poena u tie-breaku je otišlo sa servisom, onda je Marin uzeo poen na servis Edmunda, došao do tri set-lopte i realizirao drugu, također protiv servisa. U trećem setu je Edmund fizički pao, Čilić mu je kod 1:1 uzeo servis, potvrdio break u gemu s tri izjednačenja, pa kod 4:2 u gemu s 4 izjednačenja realizirao drugu priliku za novi break.

U drugom setu je moja igra imala oscilacija, nisam vraćao dovoljno dobro njegove servise. On je počeo servirati jako dobro. Ostao sam mentalno čvrst, fokusiran i pokušao odigrati svaki poen što bolje. Ključno je bilo zadržati taj pritisak u tie-breaku. U trećem gemu trećeg seta sam uočio da je pustio nekoliko loptica, da je njegovo kretanje ograničeno, pa sam pokušavao slati lopticu lijevo-desno, rekao je Čilić nakon meča u razgovoru s nekad sjajnim američkim tenisačem Jimom Courierom.

U svom trećem Grand Slam finalu Čilić će igrati protiv boljeg iz dvoboja Rogera Federera i Hyeon Chunga, koji je na rasporedu u petak u 09.30 po srednjoeuropskom vremenu. Švicarac je drugi nositelj i Grand Slam rekorder s 19 trofeja, od kojih 5 u Melbourneu. Dođe li u priliku za obranu naslova, prednost pred Čilićem imat će u međusobnim susretima, 8:1. 21-godišnjak iz Južne Koreje koji je eliminirao braću Zvjerev i Novaka Đokovića i postao prvi predstavnik svoje zemlje u jednom Grand Slam polufinalu s Čilićem ima omjer 0:3, ali je prije dvije godine u Brisbaneu namučio Marina u njihovom zadnjem dvoboju iako mu još nije uzeo set.

Mate Pavić i Austrijanac Oliver Marach zaokružili su niz od 20 pobjeda nakon dva i pol sata velike borbe s Japancem Benom McLachlanom (do prošle godine je igrao za Novi Zeland, odakle mu je otac, ali je preselio pod zastavu Japana odakle mu je majka) i Nijemcem Jan-Lennardom Struffom. Bilo je 4:6, 7:5, 7:6(4). Izgubili su servis u zadnjem gemu prvog seta, u otvaranju drugog propustili pa spasili tri break-lopte i prelomili ga breakom kod 5:5. U trećem setu su Pavić i Marach u drugom i osmom gemu spasili po jednu, a kod 4:4 propustili dvije vezane break-lopte. U tie-breaku su nakon 1:3 nanizali četiri poena i zadržali prednost do kraja. Kasnije će saznati hoće li se za trofej boriti s američkim blizancima Bobom i Mikeom Bryanom ili s jakim kolumbijskim parom CabalFarah.

24-godišnji Splićanin je u paru s Kanađankom Dabrowski stigao do polufinala sa 6:3, 7:6(0) protiv Šveđanke Johanne Larsson i Nizozemca Matwea Middelkoopa. Na putu do finala stoje im 3. nositelji, Ruskinja Ekaterina Makarova i Brazilac Bruno Soares. Mate Pavić je 2016. osvojio US Open u paru s Njemicom Laurom Siegemund.