Obilježava se Svjetski dan posvojenja

0

Prije 27 godina srušen je Berlinski zid, hladni simbol nejednakosti i podjela! Nažalost, takvi zidovi i danas postoje. Nismo svi jednaki i nismo svi rođeni s jednakim pravima. Puno je tužnih priča, al’ ipak su najtužnije one koje nismo birali sami.

Takva sudbina nažalost je ispisana i djeci koja nemaju svoje roditelje. O djeci koja nisu za ništa kriva, i koja čekaju da napokon dobiju svoju mamu i tatu koju nikad nisu imali.

Predsjednica Udruge Adopta, Dunja Bonacci Skenderović je kazala: Nekakve neslužbene brojke koje mi kao Udruga imamo je da postoji 500 djece kod kojih su preduvjeti za posvajanje napravljeni i oko tisuću ljudi koji su potencijalni posvojitelji.

Zanimalo nas je jkoliko otprilike traje proces posvojenja?

Sam proces ulaska u registar, znači da netko dobije status potencijalnog posvojitelja je relativno kratak. On se napravi u dva do tri,četiri mjeseca, a kasnije je čekanje na dijete malo duže. Sve ovisi od para do para, od osobe do osobe. Neki su čekali dvije godine, neki su kroz šest mjeseci uspjeli ostvariti obitelj posvajanjem, neki su čekali osam godina tako da je to stvarno vrlo individualno, kaže Dunja Bonacci Skenderović.

Što govore brojevi tj. statistika? Jesu to zadovoljavajući podaci?

Ovisi koga pitate! To su uobičajene brojke. Postoje neke procedure. Naravno s ovim protokolom o posvajanju ja vjerujem da će se sve ubrzati tj. da će se smanjiti broj djece koja su u sustavu, a preduvjeti za posvajanje su ostvareni, kazala je predsjednica Udruge Adopta.

Nadamo se i mi! Danas se dan posvojenja obilježava i na društvenim mrežama…

Pozivamo sve koji nam se žele pridružiti da nacrtaju jedan mali smile na dlan, fotografiraju ga, napišu #adopta #svjetskidanposvojenja i objave na Adoptinoj FB stranici.

Jedno od velikih pitanja koje se pita svaki posvojitelj jest  kada otkriti svome djetetu da je posvojeno? Vlasta Grgec Petroci iz udruge Na drugi način je kazala: Postoji obveza da dijete mora saznati najkasnije do sedme godine da je posvojeno i to bi trebalo saznati od posvojitelja. Mi u udruzi smatramo da je potrebno govoriti i razgovarati s djetetom o posvojenju što ranije. Negdje oko treće godine djeca počinju postavljati pitanja pa  mogu razgovarati i o posvojenju.

Kako o tome pričati s djetetom?

Razgovor o posvojenju nije jednokratan čin. Dakle, sa djetetom će se razgovarati o posvojenju češće i ovisno o djetetovom razvojnom periodu i dobi i o tome koliko može dijete shvatiti vezano za posvojenje. S djetetom predškolske dobi razgovarat će te o posvojenju na jednostavan način. Reći ćete samo činjenicu da roditelji ili biološka majka nije mogla brinuti o djetetu i da su tu posvojitelji koji su željeli brinuti o njemu i koji ga voli i njegovi su roditelji. Jedini savjet koji ja mogu dati je to da se iskreno razgovara, da se djetetu govori samo onoliko koliko dijete može razumjeti u određenoj dobi ali da se pri tome bude iskren, da se ne sakrivaju činjenice o biološkoj obitelji jer jedino tada uopće nema poteškoća. Dijete može prihvatiti činjenicu da ima dva para roditelja. Biološke roditelje koji su ga donijeli na svijet i adoptivne roditelje koji ga vole, odgajaju i brinu o njemu, zaključila je Vlasta Grgec Petroci.

Savjet nije mogao bolji! Ako vas zanima posvajanje djeteta, prvi korak je pisana zamolba nadležnom centru za socijalnu skrb!