Split: Udruga Get podigla kaznenu prijavu zbog devastacije Bosanske ulice

0
Foto: Radio Dalmacija

Splitska Udruga Get podigla je kaznenu prijavu zbog, kako kažu, devastacije Bosanske ulice na koju su upozoravali u nekoliko navrata.

Evo njihovog priopćenja:

Udruga stanovnika povijesne jezgre grada Splita Get posljednjih dana zaprimila je niz upita zabrinutih građana Splita, stanara povijesne jezgre, obrtnika, ali i ostalih građana Splita, tko je i zašto devastirao Bosansku ulicu.

Prvu prijavu komunalnom redaru odaslao je stanar povijesne jezgre još 10. ožujka kada su radovi tek započeti te se ovom kulturocidu možda i moglo stati na kraj da su reagirale službe nadležne za postupanje – međutim nitko nije reagirao.  S obzirom na to da se devastiranje kamenih ploča u Bosanskoj ulici nastavilo, bili smo primorani opunomoćiti odvjetnika Denisa Kulušića da podigne kaznenu prijavu kao jedini preostali alat zaštite imovine svih građana Splita. Nadalje, iz udruge Get navode da se za višemjesečne radove u Bosanskoj ulici stanare obavijestilo  proglasom preko radija i nekakvim člankom u jednoj dnevnoj novini, a ne kako to biva u uređenim društvima – da se pokuca na vrata poslovnih prostora, sazove stanare u obližnji kotar kako bi im se predstavio projekt, trajanje radova te ih se zamoli za strpljenje uz obveznu garanciju na potencijalnu materijalnu štetu. Iz udruge također navode da je nedopustivo da je ovaj specifični građevinski zahvat u srcu povijesne jezgre grada Splita povjeren građevinskoj firmi iz Đakova čiji radnici očito nisu dorasli ovakvim radovima s obzirom na potpunu devastaciju kamenih ploča u Bosanskoj ulici. Naime, ploče su od reda vađene pikamerom, oštećene su uglavnom sve, a naknadno su iste zamijenjene navodno istim tipom kamena. Stare su odnesene na mjesto koje je po informacijama odredio Grad i nadamo se da ih nećemo vidjeti na nečijoj vikendici.

Odvjetnik Denis Kulušić navodi: „ Opunomoćen od Udruge stanovnika povijesne jezgre grada Splita podnio sam kaznenu prijavu jer postoji osnovana sumnja da su odgovorne osobe društva TEHNO-ELEKTRO d.o.o. iz Đakova prilikom izvođenja radova zamjene elektroenergetskih kabela u Bosanskoj ulici, nestručnom rukovanjem, otkopavanjem i obradom kamenih ploča iste oštetili te ih takve oštećene i uništene popločali duž cijele Bosanske ulice, čime su počinili kazneno djelo protiv javnog reda – Oštećenje i nedozvoljeni izvoz kulturnog dobra – opisano i kažnjivo po čl.319. st.3. Kaznenog zakona Republike Hrvatske. Napominjem da se u konkretnom slučaju radi o Bosanskoj ulici koja predstavlja neprocjenjivu kulturološku i povijesnu vrijednost te je zaštićena Organizacijom Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu – UNESCO, koja se prema Ministarstvu kulture Republike Hrvatske klasificira kao kulturno-povijesna cjelina čiji se pravni status vodi kao kulturno dobro od nacionalnog značenja.

Udruga Get, stanari povijesne jezgre i ostali sugrađani su  zaprepašteni činjenicom da nitko od nadležnih institucija punih mjesec dana nije reagirao (osim, naravno prebacivanja odgovornosti na druge) na uništavanje kulturne baštine grada Splita, a sama sjedišta institucija se nalaze u neposrednoj blizini Bosanske ulice. Konzervatorski odjel u Splitu Ministarstva kulture RH nalazi se u Porinovoj ulici jedva 200 metara zračne linije, njihova bi nadležnost valjda bila nadzirati radove i prethodno dati neke uvjete i svakodnevno ih kontrolirati. Dapače, neki njihovi djelatnici su naši susjedi, primjerice njihov šef. Podružnica komunalnog redarstva odnedavno se nalazi na Rivi. To je otprilike 100 metara zračne linije od mjesta oskvrnuća. Spomenuti ured spada pod upravni odjel Grada Splita koji je ujedno i formalni vlasnik kamenih ploča, čiji djelatnici će reći našem susjedu da prijaviti devastaciju nije njihov posao već da sam izvoli sve prijaviti konzervatorima. Odsjek za staru gradsku jezgru i baštinu je smješten u Bernardinovoj 1 – ni 20 metara od famoznih ploča. Gradonačelnik je imao velike planove za njih, tako da je čak oslobodio gradski kotar Grad vlastitih prostorija. Planovi su se za sada sveli na nekakvu proslavu 40. godišnjice UNESCO-a (sjećamo se sramotno prevedenu zastavu istog), nedovršene i suspektne projekte i atak sa strane Grada na privatnu imovinu stanara s ciljem turistifikacije ono malo preostalog prostora. Institut za povijest umjetnosti je smješten, sad pazite u Kružićevoj ulici – ona se na vrhu križa s Bosanskom ulicom. Tamo su svoje mjesto našli bivši djelatnici Konzervatorskog odjela kako bi valjda proučavali znamenitosti između ostalog i ovakvih artefakata kao unikatne kamene ploče koje smo do sada imali u Bosanskoj (postoje još u Zadarskoj, Bosanskoj i Marulićevoj) – istina, nisu nikakav represivni aparat, ali njih očito zanimaju isključivo lijepe priče, projektići i napredovanja, sve financirano javnim sredstvima, naravno. I tako, kada smo izredali cijeli Sunčevi sustav, shvatili smo da osim psihoterapeutskim učinkom placebo efekta na građane možemo sastaviti i kaznenu prijavu. Sramotno je da nitko od naprijed navedenih tijela nije reagirao na totalno devastiranje Bosanske ulice i još veća sramota je koja se poruka time šalje.

Bosanka ulica split

Radio Dalmacija