Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

0

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se 1. prosinca.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije u 2017.godini s HIV infekcijom živjelo je oko 37 milijuna ljudi, od čega je bilo oko 2 milijuna novih slučajeva zaraze HIV-om. Od posljedica AIDS-a umrlo je oko 1 milijun ljudi.

Prema podacima Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC/WHO) u 31 zemlji Europske unije bilježi se oko 25 000 novih dijagnoza HIV infekcije što čini stopu od 63 na milijun stanovnika.

U Europi je zadnjih trideset godina bilo oko 2 milijuna osoba sa HIV-om. Najviša stopa je u istočnoj Europi.Najčešći put prijenosa je i dalje spolni odnos između muškaraca (42%), a drugi najčešći put je spolni odnos između žene i muškarca (32%). HIV infekcija i AIDS i dalje su od javnozdravstvenog značaja u svijetu i Europi.

Hrvatska je i dalje zemlja niska rizika za HIV infekciju. Od 1985. godine, kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze HIV-om u Hrvatskoj je do kraja 2018.godine registrirano 1618 osoba(1431 muškarac i 187 žena), kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om, od čega ih je 519 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju od HIV-a/AIDS-a umrla 271 osoba.

Godišnje imamo oko 100 novih slučajeva. Stopa obolijevanja je 23 na milijun stanovnika, što je tri puta manje od europskog prosjeka (podaci: Hrvatski zavod za javno zdravstvo). Pobol od AIDS-a stagnira, a smrtnost lagano pada, između ostaloga zahvaljujući i poboljšanoj i u Hrvatskoj svima dostupnoj terapiji.

Povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a (30.rođendana praznika) važno je podsjetiti da Nacionalni program za suzbijanje AIDS-a postoji od 1983.godine i stalno se provodi, što je sigurno utjecalo na nisku incidenciju AIDS-a koji je znatno učestaliji u  najzahvaćenijim zemljama Europe. U slučaju bilo kakvih pitanja oko te bolesti treba se javiti izabranome liječniku opće medicine  ili nadležnom epidemiologu u županijskom zavodu.

U Hrvatskoj su otvorena savjetovališta za anonimno i besplatno savjetovanje i testiranje na HIV.