Udruge: Ne poštuje se procedura, Izrađivači Plana : Za to je odgovoran Grad

0
Foto: Radio Dalmacija

Splitske udruge , koje sudjeluju u izradi nacrta Plana upravljanja povijesnom jezgrom, ogorčene činjenicom da nije poštivana procedura , tvrde kako su dovedene pred gotov čin.

Cijelu priču oko izrade Plana pokrenule su zapravo udruge, nakon što je Grad odbacio ranije izrađeni tzv. Solarov plan. Tada je sadašnjim članovima znanstvenog tima , kako tvrde u udrugama  glavna zamjerka bila  nesudjelovanje javnosti, a sada se ta javnost ponovo zaobilazi. Prošle godine Povjerenstvo se sastalo samo dva puta, a zatraženu sjednicu početkom ove godine,  kada se trebalo o Planu raspravljati i glasati, preduhitrila je njegova objava na službenim stranicama Grada.

Boran Vrandečić iz Građanske inicijative Split (GIST) jasno je istaknuo tko izrađuje Plan:
Ne znanstveni tim, ne Grad, ne Sveučilište, ne udruge, nego Povjerenstvo. Mi smo okupili znanstvenike koji nas evo sad obavještavaju kako je Plan gotov. U međuvremenu su krenule već afirmativne medijske priče o izradi Plana sa strane znanstvenog tima i mi smatramo kako je ovo pritisak na nas  da se Plan ovakav kakav je, s nizom nedostataka i nedorečenosti, provede kroz Gradsko vijeće.

Dokument od preko tisuću stranica, koji se izrađivao četiri godine, je nedorečen, nedostaje mu cijeli niz ključnih točaka neophodnih za njegov završetak, a ovakav će većinom biti neprovediv , tvrdi koordinator udruga u Povjerenstvu, Marijo Rovan :
Ovo je sad praktički prisiljavanje da se nekakav dokument  usvoji, vjerojatno je bila i nekakva strategija da ide direktno na Gradsko vijeće. Sadržaj nije verificiran niti od Ministarstva kulture niti od UNESCO-a i upitno je je li to primjenljivo. Nema konačni dio iz kojeg se vide akcijski plan  i mjere.

Ovo je slična situacija poput one oko donošenja Strategije kulture za EPK , usporedila je Dijana Magdić iz udruge “Teserakt”, te  ocijenila kako je realna mogućnost da zbog nesudjelovanja javnosti Split izgubi status grada na listi UNESCO-a.

Ni konzervatori nisu odradili svoj dio posla, ističe Magdić, pa tako Plan nema konzervatorsku podlogu:
Nisu mogli imati, jer dokument kojim bi se valorizirala cjelina i prema kojem bi se referirao neki Plan  ne postoji. Tek je otprilike prije pola godine potpisan  ugovor s Ministarstvom kulture o izradi konzervatorske podloge. Stvarno je puno detalja i  nema smisla da na ovaj način to iznosimo. Mi smo zatražili da na sjednici Povjerenstva, ako do nje dođe, budu prisutni mediji i tamo ćemo pokušat raspravljat o Planu.

Odgovornima drže splitskog gradonačelnika kao  i njegovog zamjenika i predsjednika Povjerenstva Kovačevića, ali i znanstveni tim. Članica znanstvenog tima, Lidija Petrić:
Odgovorno tvrdim da je ovaj dokument napravljen po svim pravilima struke, kojeg smo radili volonterski s ljubavlju za voljeni grad. Ni mi, kao ni neke udruge nismo zadovoljni angažmanom Grada, kao ni  angažmanom Ministarstva kulture koje ima samo ulogu supervizora. Za proceduralna pitanja odgovoran je Grad i njegove službe. Upozoravali smo na mnoge propuste, međutim kako smo zaključili da više nemamo koga ni zašto upozoravati , odlučili smo završiti dokument i isporučiti ga Gradu.

Zatražili su  da Grad dokument uputi Povjerenstvu na očitovanje i to prije sjednice Gradskog vijeća, te ga objavi na javni uvid.

Udruge nisu bile jedinstvene ni oko neprihvaćanja Plana , rekla nam je  Petrić, te se ne može predvidjeti kako će cijela priča završiti:
Na desetke javnih tribina, fokus grupa, intervjua, anketnih istraživanja svih dionika do sjednica Povjerenstva na kojima su problemi saslušavani redovito, sve je to ušlo u Plan. Mislim da nema argumenata da ga se ne usvoji, da su samo zlobne primjedbe te koje mogu dovesti do te situacije. 

Nacrt Plana je u Banovini još od 22.prosinca prošle godine, a hoće li se o njemu raspravljati na tematskoj sjednici Gradskog vijeća, kako je koordinacija udruga zatražila, saznat ćemo uskoro.