Čilić ispao, ostali prošli!

0

Eliminacija Marina Čilića najveće je iznenađenje 1. kola Roland Garrosa. Prolaz u 2. kolo osigurali su Ivo Karlović, Ivan Dodig i Mirjana Lučić-Baroni.

Prva je svoj posao obavila finalistica Strasbourga Lučić-Baroni. Najbolja hrvatska tenisačica ostavila je na tri gema godinu dana mlađu (34-33) i 118 mjesta slabije rangiranu (52-170) Slovakinju Danielu Hantuchovu, koja je u siječnju 2003. bila 5. tenisačica svijeta. U njihovom prvom međusobnom susretu, Lučić-Baroni je za nepunih sat vremena došla do 6:1, 6:2. U prvom je gemu meča izgubila servis, ali je odgovorila sa 6 uzastopnih gemova. U drugom je setu Hantuchova povela 2:1 da bi Lučić-Baroni zaključila meč nizom od pet gemova. Sljedeća će joj protivnica biti osamnaestogodišnja Japanka Naomi Osaka, koja je sa 6:4, 7:5 eliminirala 32. nositeljicu, Latvijku Jelenu Ostapenko.

Ivo Karlović je u veteranskom dvoboju (zajedno imaju 72 godine!) dobio Španjolca Alberta Montanesa sa 6:2, 7:6(7), 7:6(5) nakon sat i 49 minuta igre. Bio im je to četvrti međusobni dvoboj (i prvi u zadnjih pet godina) i treća pobjeda Karlovića. Otvorio je dvoboj s 4:0, u drugom je setu ispustio rani break, pa spasio dvije set-lopte, jednu kod 5:6 u gemovima i jednu kod 6:7 u tie-breaku. U trećem setu nije bilo break-lopti, a tie-break je presudio jedan poen protiv servisa, koji je uzeo Karlović za 2:0. Sljedeći protivnik 27. nositelja Ive Karlovića bit će Australac s pozivnicom Jordan Thompson koji je sa 6:3, 6:4, 7:5 nadigrao srpskog kvalifikanta Lasla Đerea.

Ivan Dodig i Rus Mihail Južni, također igrači u četvrtom desetljeću života (Dodig 31, Južni će za mjesec dana navršiti 34 godine), susjedi na ATP ljestvici (77-78) odigrali su maratonskih pet setova. Nakon 4 sata i 19 minuta igre Dodig je slavio sa 6:4, 5:7, 7:5, 2:6, 6:3. Prvi je set riješio breakom kod 3:3, u drugom je s 1:3 došao do 3:3, ali je u zadnjem gemu prije tie-breaka izgubio servis. U trećem je setu Dodig imao prednost od 2:0 do 5-4 i 40-0, kada je na svom servisu propustio čak četiri set-lopte. Kod 5:5 je, međutim, Dodig načinio još jedan break i zaključio set. U četvrtom setu je Dodig kod 1:1 oduzeo Rusu servis, ali do kraja seta više nije osvojio nijedan gem. U petom setu je Južni vodio 3:2, a Dodig osvojio posljednja četiri gema. Bio im je to treći međusobni dvoboj i prva pobjeda Dodiga (Južni je bio bolji u Zagrebu 2013. i Šangaju 2014.). Sljedeći protivnik Ivana Dodiga bit će 32-godišnji Španjolac Fernando Verdasco. 52. tenisač svijeta (prije 7 godina svjetski broj 7) je sa 7:5, 6:4, 7:5 svladao 33. nositelja, Amerikanca Stevea Johnsona. Johnson je status nositelja stekao odustajanjem Ukrajinca Aleksandra Dugopoljova.

I kad se očekivalo da će hrvatski tenis imati stopostotni učinak (program je dva i pol sata kasnio zbog kiše pa je dvoboj Ane Konjuh i Arine Rodionove prebačen za utorak), kiksao je Marin Čilić. Deseti igrač svijeta, prošlotjedni finalist Ženeve i pobjednik juniorskog Roland Garrosa 2005. izgubio je od 13 mjeseci mlađeg (27-26) i 156 mjesta slabije rangiranog (10-166) argentinskog kvalifikanta Marca Trungellitija. Do najvećeg rezultata karijere Trungelliti, koji uglavnom nastupa na challengerima te je u Roland Garros došao s tek 7 mečeva na ATP Touru u karijeri (3 pobjede i 4 poraza). Čilića je porazio nakon 2 sata i 53 minute igre sa 7:6(4), 3:6, 6:4, 6:2. U prvom je setu Čilić okrenuo 3:5 na 6:5, ali je propustio tri set-lopte pa je Argentinac uzeo tie-break. Čilić je kod 0:3 u drugom setu napokon proigrao i osvojio 7 gemova zaredom. Kod 4:2 za Čilića u trećem setu činilo se da će sve doći na svoje, no do kraja meča je Trungelliti osvojio 10, a Čilić samo 2 gema.

U utorak će u 11 sati igrati Borna Ćorić i Amerikanac Taylor Fritz, te Ana Konjuh i naturalizirana Australka Arina Rodionova. Donna Vekić igrat će oko 15 sati s 15. nositeljicom, Amerikankom Madison Keys. Splićanin Mate Pavić i Novozelanđanin Michael Venus igrat će iza 18 sati protiv američkog para Eric ButoracScott Lipsky.