Primarna zdravstvena zaštita u problemima

0
Foto: Pixabay

Primarna zdravstvena zaštita Splitsko – dalmatinske županije je u problemima. Ako se hitno ne poduznu aktivnosti o kojima se raspravljalo na koordinaciji, kroz nekoliko godina sustav će se urušiti sam od sebe. Zaključak je to temeljem kojeg su definirati i zahtjevi koje će uputiti svim ključnim instancama od lokalne do nacionalne razine.

Stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti oslikava se i kroz primjer rada pedijatrijskih i ginekoloških ambulanti, primjerice u Imotskom, Omišu ili Visu. Pacijentice u Imotskom imaju tek jednom do dvaput tjedno mogućnost pregleda, u Omišu umjesto dva tima koja se financiraju postoji jedan, dok stanovnice Visa ginekologa na otoku imaju tek dva puta mjesečno. Postavlja se pitanje gdje odlaze novci kojima se iz javnih sredstava financira puno radno vrijeme timova. Pita se to i članica Povjerenstva primarne zdravstvene zaštite, doktorica ginekologinja Marija Divić, koja nam je i predstavila zahtjeve liječnika primarne zaštite koje traže neodgodivo.Omogućit odlazak u koncesiju svima koji žele, tražimo da se ukine diskriminirajući članak 78. stavka 2. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji ih prisiljava da ostanu u Domu zdravlja. Već postoji 370 potpisa domskih liječnika koji traže koncesiju i ukidanje tog članka zakona.

Veliki problem je i prosječna životna dob liječnika primarne zdravstvene zaštite. Prosjek godina koji je daleko iznad europskih normi je 56 godina starosti, ističe Divić. “Imamo prirodni odljev u mirovinu, dok istovremeno 150 liječnika godišnje odlazi na rad u inozemstvo. To je u pet godina 750 liječnika manje. Tražimo da se priznaju specijalizacije liječnicima obiteljske medicine koji imaju iskustvo preko 20 godina staža, po uzoru na Hitnu pomoć. Na taj način uštedjeli bi državi dodatni trošak. Koncesionarima treba omogućiti daljni rad te da se omogući specijalizacija i preko koncesionara. To bi omogućilo zapošljavanje mladih liječnika tako da bi se osigurao rad ordinacije i to pod mentorstvom koncesionara.

Liječnici su upozorili i na neadekvatne uvjete u kojima dežuraju tijekom vikenda i blagdana. Uvjeti su neadekvatni do te mjere, ističe Divić da ugrožavaju sigurnu obradu pacijenta i samog zdravstvenog radnika.

Do zaključenja ovog teksta pokušali smo kontaktirati ravnatelja Doma zdravlja županije splitsko – dalmatinske, jer je veći dio zahtjeva adresiran upravo na tu adresu. Nažalost bezuspješno.