Split: Okrugli stol o sigurnosti djece

0

Što svi mi, i roditelji, odgajatelji, policija i odgojno obrazovne ustanove te razne institucije pa i sam Grad mogu učiniti da djeca budu sigurna?

Bila je to tema okruglog stola održanog danas u vijećnici Grada Splita. Uz Grad jedan od organizatora okruglog stola pod nazivom „Mogućnosti i prepreke u ostvarivanju djetetova prava na sigurnost“ je i pravobraniteljicu za djecu, Ivana Milas Klarić, koja nam je istaknula kako djeca najčešće stradavaju u nesrećama, kaže pravobraniteljica: „Djeca stradavaju u prometu, od oružja, trovanja, samoozljeđivanja, namjernih ozljeda, na igralištima..dakle pitanje je ispravnosti dječjih igrališta i opreme u igraonicama. Ljeti su opasnosti nešto drugačije, pri tome mislim na utapanja. Na kontinentu će bit stradavanja od poljoprivredne mehanizacije tako da apeliram na samu djecu da budu pažljiva i na prve koji su dužni brinuti o njima, a to su roditelji, a ne institucije, a onda nadalje institucije svaka u svom području svakako mogu pomoći.“

Okrugli stol završio je zaključcima i preporukama nadležnim tijelima, no još je dug put do prevencije i svijesti o ovim problemima: „Reći ću vam samo za primjer. Tjelesno kažnjavanje je zabranjeno u RH. 80% ljudi misli da je to savršeno uredu tako da izgleda da moramo još puno, puno toga raditi i na svijesti ali i na zakonodavstvu i prevenciji.“

Veliki problem je zlostavljanje djece u obitelji, samo u splitskom Centru za socijalnu skrb prijavljeno je 326 slučajeva zanemarivanja djece, te je stiglo gotovo 300 prijava o nasilju u obitelji gdje je dijete bilo prisutno.

„I to u krugu obitelji gdje bi dijete trebalo biti apsolutno zaštićeno i sigurno te uopće ne bi trebalo dovoditi u pitanje sigurnost. Međutim, to se događa, to je kraj nas. No, ipak se podiže svijest svakog građanina da reagira, da uočava loš status djece, loš odnos prema djeca i da prijavama reagira“, rekla nam je ravnateljica Centra, Tatjana Vukman i dodala kako je pod nadzorom Centra 366 obitelji, a 110 djece smješteno je u hraniteljske obitelji zbog tih problema.

„Apeliramo i na profesionalce tj. institucije ali i na same građane da reagiraju i da prijave službama u Centru za socijalnu skrb kako bi mi napravili bolji uvid u obiteljske prilike te reagirali i zaštitili dijete bilo da je riječ o nadzoru ili određenim mjerama koje nam zakon dozvoljava“, kazala je Tatjana Vukman. Na okruglom stolu sudjelovala je osnovnoškolka, Julija Mihovilović, koja, osim što je jedna od 20 djece u „Mreži mladih savjetnika“ pravobraniteljice za djecu, osvaja i svojom poezijom na čakavici, a predsjednica splitskog Dječjeg gradskog vijeća, Deni Marinović, najavila je kako će i oni raspravljati o sigurnosti djece.