U Hrvatskoj 15 novih slučajeva zaraze COVID-19 infekcijom

0
Foto: hzjz.hr

Četiri su osobe u protekla 24 sata preminule, a 56 ih je ozdravilo. Preminule osobe su starije životne dobi s komorbiditetom.

Novooboljelih je 15, a ukupan broj oboljelih 2062. Broj novooboljelih po županijama je 3 Splitsko-dalmatinska, 3 Šibensko-kninska, 3 Osječko-baranjska, 2 Dubrovačko-neretvanska, 1 Vukovarsko-srijemska, 1 Krapinsko-zagorska, 1 Koprivničko-križevačka i 1 Zagrebačka županija. Testirano je ukupno 34476 osoba, od toga 899 u posljednja 24 sata. Hospitaliziranih je 18 manje, trenutno je 269 pacijenata na bolničkom liječenju. Od toga ih je 19 na respiratoru. Ozdravilo je još 56 ljudi, ukupno 1288, od toga 551 u bolnicama, a 737 kod kuće. Preminule su nažalost 4 osobe, ukupno 67. Žena rođena 1950. u zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti, te u KBC-u Split žena rođena 1936., muškarac rođen 1944. i žena rođena 1928. Svi su uz koronavirus imali i druge bolesti, izvijestila je načelnica Kriznog stožera ministarstva zdravstva Maja Grba Bujević.

Zdravstveni djelatnici su na prvoj liniji brobe s koronavirusom. Moraju tretirati, liječiti i njegovati oboljele. Tako se u Splitu dogodilo. Među osobljem bolnice koje je njegovalo oboljele iz Doma za starije i nemoćne oboljelo je proteklih dana ukupno 6 medicinskih sestara i jedna spremačica. To zdravstveni sustav i bolnicu u Splitu stavlja u dodatne probleme jer sve osobe koje su bile u kontaktu s oboljelima trebaju ići u samoizolaciju. To je organizacijski veliki problem, ali izvještaji s terena, i iz bolnice i iz Zavoda za javno zdravstvo, govore da je situacija pod kontrolom. Pokušava se osoblje klasificirati, staviti u samoizolaciju one koji trebaju, a ostali mogu i dalje raditi svoj posao, rekao je ravnatelj Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Otkrio je potom i neke detalje oko uputa za drugu fazu popuštanja mjera.

U drugoj fazi popuštanja mjera koja uključuje vjerske obrede, zdravstveni sustav te obrtnike uslužnih djelatnosti koji dolaze u bliski kontakt s mušterijama napravljene su draft-verzije, pa i za treću fazu koja počinje 11.5. Komuniciramo s korisnicima, nešto od toga ćemo možda objaviti danas, a sve skupa sutra. U 8.30 je bio sastanak djelatnika HZJZ-a i Ministarstva obrazovanja. Tražene su neke dodatne izmjene koje ja nisam vidio. Na njima radi epidemiološka struka i struka školske medicine. Do kraja radnog vremena će to vjerojatno biti usuglašeno i sutra spremno za objavljivanje. Neke detalje smo već otkrili, sutra će to biti detaljno objavljeno i svak će moći vidjeti. Do 11. svibnja ima vremena za prilagodbu.

Što se tiče vrtića, nijedna zemlja na svijetu nije preporučila nošenje zaštitne opreme za djecu. Radi se o zaštitnoj opremi za osoblje vrtića. Duboko sam uvjeren da će osnivači i nadležna ministarstva nabaviti zaštitnu opremu za sve zaposlenike za koje je to uputama propisano. Djeca neće nositi zaštitnu opremu. Propisane su stroge mjere higijene i dezinfekcije, te ponašanja prilikom dovođenja i preuzimanja djece od strane roditelja ili pratitelja. Za djecu je nemoguće propisati socijalnu distancu. Ne možemo između njih stavljati prepreke. Pustit će ih se uz određene mjere higijene, često pranje ruku, poticanje na nedodirivanje sluznica, da se normalno druže i igraju. Upute za vrtiće su dio paketa, još ima vremena da ih iskomuniciramo sa svima, pa i sa sindikatom. Ali to su upute i preporuke, nije zakon pa da mora ići u saborsku proceduru. Ako napravimo nešto što nekome neće odgovarati i misli da se može bolje, mi to uvijek možemo izmijeniti. Ako je primjedba ili napomena korisna, ako smatramo da je za dobrobit djece i onih koji rade u vrtićima, mi ćemo to izmijeniti, izjavio je Capak. Osvrnuo se i na mogućnost povratka mjera na staro ako se poveća broj zaraženih koronavirusom.

Nije samo pitanje broja novooboljelih. Nismo odredili nikakav broj. To su i trendovi. Svakog oboljelog epidemiolozi kontaktiraju i otkrivaju na koji su se način zarazili. Na taj način ćemo znati koliko ljudi i zbog čega se zarazilo. Ako je to u vezi s nekom djelatnosti ili aktivnosti koju smo popustili, ozbiljno ćemo razmotriti mogućnost da se ta aktivnost smanji ili vrati na nulu, odgovorio je Capak.

Ne vidim razloga da se ne omogući da netko tko ima zemlju za obradu ne ode na otok. Lokalni stožeri bi trebali tim ljudima izdati e-propusnicu. Cvjećarne na tržnicama mogu raditi ako se poštuju epidemiološke preporuke. U vezi odbijanja zahtjeva Krapinsko-zagorske županije da njihovi stanovnici ne trebaju e-propusnice za odlazak u Zagreb i Zagrebačku županiju, rekli smo da ćemo oko 11. svibnja, početka posljednje faze popuštanja mjera, razmotriti taj sustav. Sada nema potrebe da se bilo što mijenja. Grad Zagreb i Zagrebačka županija funkcioniraju kao jedna cjelina. Ukoliko bismo tim putem krenuli, onda bismo do 11. svibnja vjerojatno ukinuli sve e-propusnice. Nije cilj to, cilj je da se u mjeri u kojoj je to moguće u ova dva tjedna ne pojača mobilnost više nego što je bilo procijenjeno kad se razmišljalo o sve tri faze popuštanja. Nama je cilj da se normalizira što je moguće više toga. To će dobrim dijelom ovisiti o epidemiološkoj slici. Bitno nam je da ovu fazu prođemo na način da možemo iz nje krenuti prema još većem stupnju popuštanja mjera. Sve dok budemo držali ovako povoljnu epidemiološku situaciju, to će nam otvoriti mogućnost da i nakon treće faze idemo dalje u popuštanje. Svi imamo isti cilj, samo moramo voditi računa o tome da ga bilo što ne kompromitira u ovom razdoblju, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite RH Davor Božinović.