Istraživanje i eksploatacija nafte u Jadranu: bušiti ili ne?!

0

Istraživanje i eksploatacija nafte u Jadranu posljednjih je mjeseci vruća tema koja je podijelila hrvatsku javnost. Jedni su za, drugi protiv, a u javnosti se zapravo barata nedostatnim činjenicama oko tog projekta koji bi trebao od Hrvatske napraviti Norvešku.

Stoga su na splitskom Sveučilištu odlučili zajedno sa Agencijom za ugljikovodike, Državnom upravom za zaštitu i spašavanje, te međunarodnom neovisnom udrugom The International Emergency Management Society organizirati međunarodnu znanstveno – stručnu radionicu na temu „Iskorištavanje nafte i plina iz podmorja: koristi, prijetnje i izazovi“.

„Ovo je prva konferencija koju organizira sveučilište u Splitu u suradnji s drugim institucijama s ciljem što boljeg informiranja javnosti o mogućim problemima kao i mogućoj koristi koju može donijeti istraživanje ugljikovodika u Jadranu. Ne pretprošloj sjednici Senata je osnovano povjerenstvo Sveučilišta u Splitu koje uključuje osam najbolji stručnjaka koji se bave različitim područjima, znači s interdisciplinarnog gledišta sagledavaju ovaj problem istraživanja ugljikovodika u Jadranu. Na taj način pokušat ćemo osmisliti kriterije i nekakav sustav cjelokupne sigurnosti zaštite Jadrana, ne samo u smislu istraživanja ugljikovodika nego i od pomorskog prometa i svega ostalog“, kazao nam je predsjednik tog povjerenstva i prorektor splitskog Sveučilišta, Alen Soldo.

Ne možemo biti zadovoljni dosadašnjim sustavom sigurnosti, zaštite i monitoringa, kaže Soldo: „Iako se ispunjavaju takoreći pravno gledano nekakve pravne norme ali sustav zapravo nije dobar i ne osigurava mirnu mogućnost kad bi se nastavilo na ovakav način. Znači, prava uloga Sveučilišta je upravo da pokuša osmisliti taj jedan koncept cjelokupnog sustava koji će stvarno uvjeriti sve naše građane kao i nas osobno da će sustav moći reagirati i zaštiti Jadran na sve moguće načine.“

To je i razlog što će Sveučilište sklopiti jednogodišnji ugovor s Agencijom za ugljikovodike o izradi novog koncepta zaštite Jadrana.

Na radionicu dolaze geolozi, biolozi, fizičari, meteorolozi, “naftaši”…domaći i strani znanstvenici i stručnjaci koji mogu doprinijeti boljem razumijevanju teme, a ne da se , kao do sada, prenose rekla -kazala informacije i pojavljuju fotomontaže naftnih platformi nedaleko plaža.

Nažalost, sudjelovanju na radionici nije se odazvalo Ministarstvo zaštite okoliša, kao ni brojne domaće ekološke udruge, dolaze tek dvije strane, iz Nizozemske i Italije, rekao nam je predsjednik organizacijskog odbora radionice, Ranko Britvić: „Spustili smo i neki novi. Dakle, rekli smo, ok, znanstveno ali može i stručno, argumentirano sa pisanim dokumentima, nekim egzaktnim podacima koji postoje vezano uz ovu temu. Ovo će biti pokušaj da se rasvijetli cijela situacija. Dajem akcent na demistifikaciju, dakle da se ne plaše mala djeca s time. To je jedna realnost. Dakle, kako tu realnost uklopiti u okvire sigurnog života, da funkcionira turizam i da mi živimo u nekom relativno čistom okruženju.“

Dvodnevna radionica otvara se u srijedu, 27.svibnja s početkom u 10 sati, a na njoj sudjeluju i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, te ravnateljica AZU-a, Barbara Dorić. Radionica je otvorena za javnost, no zbog ograničenog broja mjesta i znanstvenog karaktera radionice svi koji žele sudjelovati trebaju se unaprijed prijaviti na mail ranko.britvic@duzs.hr