Veća koncentracija toksičnih algi na području sjevernog Jadrana

0

Znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković upozorili su početkom tjedna na veću koncentraciju toksičnih algi na području sjevernog Jadrana. Pojava toksičnih algi iz roda Ostreopsis uz talijansku obalu alarmiralo je talijanske zdravstvene službe koje su na više od dvadeset plaža podignuli crvene zastave.

Uobičajena je to procedura koju je uvela talijanska vlada nakon nekoliko masovnih pojavljivanja toksičnih algi uz njihovu obalu posljednjih godina, a sve s ciljem da se mjerama upozorenja zaštitite građani i turisti. Za razliku od Italije, u Hrvatskoj ne postoji sustav upozorenja i praćenja za takve događaje niti je definirana kritična granica pojavljivanja.

Spomenute alge proizvode hlapljiv toksin, a ako čovjek dođe u kontakt s toksinom, tako da udahne aerosol ili ako dođe do kontakta preko kože, najčešće se javljaju simptomi slični prehladi – curenje iz nosa, kašljanje i vrućica. Također se mogu javiti kožne reakcije slične alergijskim reakcijama.

Više detalja o takozvanom crvenom cvjetanju mora doznali smo od stručne savjetnice splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo Ivone Marasović: „Povremeno, u određenim vremenskim uvjetima ta alga se zna ‘odlijepiti’ od makro algi i onda stvori cvatnu, kao što je ova sad u sjevernom Jadranu. Inače, ovakve cvatnje nisu bile poznate u Mediteranu do prije 10-tak godina. Tad je prvi put zabilježeno na zapadnoj obali Italije gdje je došlo do ovakve cvatnje i kada su zabilježeni respiratorni problemi kupača i šetača uz obalu jer ju je raznosio vjetar. Od tada su počela istraživanja, pogotovo s talijanske strane“.

Na svu sreću posljedice po ljudsko zdravlje nisu zabilježene na hrvatskoj strani Jadrana. Građanima s respiratornim problemima poput astme savjetuje se da se drže najmanje 20 metara od obale kako bi se smanjila njihova izloženost aerosolima. Zamijete li simptome, preporučuje se udaljavanje od plaže, a ako se simptomi pogoršaju, savjetuje se da se obrate liječniku: „Na našem području nikad nije bilo nikakvih problema. Te alge zapravo mogu o određenim uvjetima iskazivati toksičnost dok je vrlo čest ne iskazuju. Dakle, te iste alge žive na različitim područjima, na nekima mogu biti toksične, a na nekima tu toksičnost nikad ne iskazuju. Sve ovisi i o vremenskim uvjetima i o području pa zapravo ne bi trebalo dizati paniku…“

Masovne pojave ovih algi duž hrvatske obale bilježile su se inače kasnije tijekom godine, u listopadu, no znanstvenici su zabilježili takozvanu pojavu crvenog cvjetanja mora početkom kolovoza što dosad nije bilo zabilježeno duž naše obale.