Hrvatsko društvo logoraša traži obeštećenja

0

Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora Splitsko dalmatinske županije predalo je danas zahtjev u ime 88 logoraša Državnom odvjetništvu zahtjev za nagodbu u vezi njihovih tužbi.

Zahtjevi su podneseni u ime svih bivših logoraša- i civilnih i vojnih, potvrdio nam je Ivan Turudić, predsjednik društva za Splitsko dalmatinsku županiju: „Kao Društvo smo negdje 2006. podnijeli tužbu Republici Srbiji. Međutim, za nas branitelje slučaj nisu niti razmatrali, a civile su tužbu odbacili kao neutemeljenu. Od nemilih događanja je nažalost proteklo dosta vremena, nekakve 24 godine. Postoje neke pravomoćne sudske presude za logor, konkretno za logore u Kninu postoji pravomoćna sudska presuda u visini od osam godina. No, građanskim sporovima je nemoguće doći do obeštećenja zato što oni koji su osuđeni za ratne zločine jednostavno nemaju imovine pa smo bili prisiljeni pravnim putem zatražiti zaštitu u Republici Hrvatskoj. Tako smo danas podnijeli zahtjeve te očekujemo da državno odvjetništvo to uzme u razmatranje“.

S druge strane očekuju da Hrvatska, pri ulasku Srbije u Evropsku uniju, uvjetuje njezin ulazak i ovim zahtjevom logoraša. „Nažalost, 24 godine se ništa po tom pitanju nije dogodilo. Razne presude su donesene pa evo i ova zadnja presuda u Strasbourgu u kojoj je navedeno da se žrtve moraju obeštetiti ali naše institucije, uključujući sve one koje se trebaju baviti tom problematikom, svih ovih godina nisu reagirale po smo došli u situaciju da to moramo mi, kao Društvo, pravnim putem zatražiti. Definitivno je bilo vrijeme da taj dio mi odradimo jer ovo je populacija koja umire 10% više od svih drugih zbog posljedica boravka u logoru, raznih tortura i mučenja. S obzirom na tu činjenicu, treba naglasiti da mnogi naši članovi neće doživjeti ni određene pravomoćne presude, a kamoli obeštećenje“, kazao je Ivan Turudić.

Bivši logoraši srpskih koncentracijskih logora tražili su pomoć od Ministarva pravosuđa. Dobili su načelna obećanja, no na žalost, na tome je i ostalo. Izvijestit će predsjednicu, predsjednika Sabora i sve relevantne institucije koje mogu i moraju reagirati u njihovom slučaju. Bili su i u komunikaciji s Ministarstvom branitelja. No, da bi dobili obeštećenja, mora se pokrenuti sudska procedura. Spremaju se zatražiti i pomoć od hrvatskih europarlamentaraca. Bivši logoraši nailaze na mnoge probleme. Nemaju ni posebno zdravstveno osiguranje, s obzirom da puno obolijevaju, troškovi za lijekove i za liječenje svakim danom sve su veći. Brojke su zastrašujuće, a riječ je o logorima na području cijele bivše Jugoslavije. „Sve skupa je tih 88 logoraša provelo 8668 dana u logorima ili u ‘prijevodu’ 23,74 godine u raznim logorima. Ukupan postotak invalidnosti za tih 88 logoraša je 4390 posto što znači da je svaki logoraš u prosjeku izgubio cca. 98 dana svog života. Velike su brojke. Radi se o preko 30.000 bivših logoraša, od kojih je 2500 žena i preko 500 djece. Svjesni smo veličine problema te se nadamo da će i hrvatske institucije postati svjesne te da će reagirati i da će se taj problem u dogledno vrijeme početi riješavati“, zaključio je predsjednik Društva hrvatskih logoraša za Splitsko dalmatinsku županiju, Ivan Turudić.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji ima 300 registriranih članova, no nisu se svi uključili u rad udruge pa ih ovim putem Ivan Turudić poziva da se uključe.